EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
 
EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
TV Series | Episodes 1-6 | 2019-2020 | Netflix | Dramedy | Germany

Shooting data

Start of shooting24/09/2019
End of shooting12/12/2019
LocationsBerlin
Filming regionsGermany - Berlin

Project data

Film financing
Length of episode45 min
Episodes from/to1-6

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Anke EngelkeTrauerrednerin [SS]
Thorsten MertenAndreas Borowski [SS]
Jale ArikanVivian [SSR]
Juri Winkler
Tonio [SSR]
Sebastian FräsdorfPeer [SSR]
Claudia Geisler-BadingFrauke Borowski [SSR]
Daniel HauerFreund der Familie [SSR]
Ulrich Brandhoff
Alexander Eitner [SR]
Dela DabulamanziDr. Zina Owusu [SR]
Neven PilipovićJonathan [SR]
Mona Pirzad
Lena Gronert [SR]
Ali Bulgan
Mr. Özgür [SR]
Gudrun RitterMina [SR]
Dinas DeanCyril [SR]
Lea Zoe VossLea Cornet [SRE]
Eckhard GreinerSeminarleiter Elster [SRE]
Benito BauseHannes Balzert [SRE]
Dirk AudehmFamily doctor [BP]
Tibor Locher
Tobias Wagner [BP]
Cornelius SchwalmHorst [BP]
Christoph JungmannHerr Fritsch [BP]

Crew

ActivityNameComment
Production accountantGabriele Hentschel
Production accountantMonika Pastor
Payroll
Payroll
Assistant production accountantManuel Kronbichler
Für eine Woche
Für eine Woche
Assistant production accountantSusen Jarmuske
Vfx producerTabea Chadalakian Kurz
Vfx producerNuria Gómez Garrido
Post production supervisorSven Nuri
101 - 106 (Toccata Film)
101 - 106 (Toccata Film)
VFX production coordinatorChristine Resch
Netflix Studio VFX Coordinator, EMEA
Netflix Studio VFX Coordinator, EMEA
Director of photographyAndreas Berger
2nd unit dopNiv Abootalebi
Titel Sequenz
Titel Sequenz
Camera operatorNiv Abootalebi
Ronin2 Operator
Ronin2 Operator
Steadicam operatorNiv Abootalebi
+ B Kamera
+ B Kamera
1st assistant cameraFlorian Bellack
B-Cam / Large Format
B-Cam / Large Format
1st assistant cameraClemens Szelies
2 SD, B-Cam
2 SD, B-Cam
1st assistant cameraNelson Smith
A-Cam
A-Cam
2nd assistant cameraFriedemann Röse
B-Cam
B-Cam
2nd assistant cameraRouven Schardt
A-Cam
A-Cam
Data wrangler / digital loaderStefan Baltz
one day :)
one day :)
Video assist/playback operatorHung Nguyen
Still photographerFrederic Batier
Casting directorDaniela Tolkien
Casting assistantRebekka Abatiello
Costume designerRamona Petersen
Assistant costume designerMaria Müller-Donges
Assistant costume designerSally Seifert
Costumer / wardrobeIndira Dey
Costumer / wardrobeLutz Erkens
DirectorPola Beck
Ep 4-6
Ep 4-6
DirectorAron Lehmann
Folge 1-3
Folge 1-3
1st AD (local system)Jan Bernotat
Assistant to directorKathleen Döbbel
Crowd 2nd AD (local system)Leon Algrim
Script continuityJulia Strobel
Extras coordinatorGabriele Ablasser
Extras coordinatorPaul Kupetz
2 DT
2 DT
Extras coordinatorChristian Theisinger
Extras coordinatorChristina Kaiser
EditorSimon Blasi
EditorAna de Mier y Ortuno
Lead Editor
Lead Editor
EditorLaura Heine
Assistant editorRene Bernbeck
Assistant editorLukas Meissner
GripSergej Gorn
GafferRon Rakowski
Dimmer board operatorPhilipp Schwarze
Lighting technician / electricianSandro Kieburg
Lighting technician / electricianSebastian Beutler
Lighting technician / electricianHeiko Lehmann
Lighting assistantSebastian Brücke
Key makeup artist/hair stylistVirginie Thomann
Key makeup artist/hair stylistKatharina Rebecca Thieme
Additional makeup artistDoreen Kindler
Additional make up artistSusann Weihrauch
Additional make up artistJulia Serowski
Additional make up artistMargarita Rasbasch
Cast&Crowd
Cast&Crowd
Assistant makeup artistYanah Hänska
Wig makerKatharina Rebecca Thieme
Anke Engelke Promotion
Anke Engelke Promotion
Music consultantAnnette Gentz
Original Score
Original Score
Executive producerDaniel Sonnabend
Assistant-/ junior-producerElena Erbenich
Business affairsLaura Rauscher
Team Lead Accounting & Finance
Team Lead Accounting & Finance
Production designerTheresia Anna Ficus
Assistant production designerIraí Amana Martins de Souza
Art directorRobert Reblin
credited as "architect"
credited as "architect"
Set decoratorJanina Steiner
Assistant set decoratorDenise Baron
Assistant set decoratorJohanna Maul
Zusatz
Zusatz
Set decoration buyerCaroline Ohmert
Aushilfe für 1 Woche in der Vorbereitung
Aushilfe für 1 Woche in der Vorbereitung
Prop buyerMarie Ross
Prop masterKonstantin Ness
Standby propsEsther Häring
Vertretung
Vertretung
Standby propsStefan Henkes
ass. st/by
ass. st/by
Standby propsKarin Weber
Set dresserCatharina Zopf
Set dresserMarta Magdalena Jeszke
Set dresserAndrew Pasaol
Set dresserPit P. Klemm
Assistant stand by propsStefan Henkes
Location scoutGernot Zeglien
Juni bis August
Juni bis August
Draughtsman/set designerMona Cathleen Otterbach
Scenic painterEmmanuelle Wilhelm
i.A. Spreekulissen
i.A. Spreekulissen
Graphic artistJanika Streblow
Graphic artistStefanie Butscheidt
Graphic artistMarie Schäder
Property driverAndre Kronberg
SedDec Fahrer + Buyer
SedDec Fahrer + Buyer
Line producerStephanie Hayward-Schneider
Line production coordinatorLeonard Häberle
Assistant to line producerSimon Kiefer
Assistant to line producerIsabell Seeliger
Production managerBülent Nacaksiz
Production coordinatorKatharina Beckel
Health and safety coordinatorGrit Belitz
Assistant production managerMona Okulla Obua
Unit manager (local system)Janek Plathe
Assistant to production managerAlexander Dreissig
Location manager (local system)Florian Kuthe
Ep. 1-6
Ep. 1-6
Set manager/ floor managerDirk Eberling
Assistant location managerKatharina Seiler
Production driverMike Schmalley
Production driverMarkus Stajic
Crew & Cast
Crew & Cast
Production driverDanielo Gallone
2. Block
2. Block
Production driverMichèl Kaffka
Office production assistantSiri Stattelmann
Set runnerSophie Balke-Mellenthin
Set runnerLukas Richter
Berlin
Berlin
ShowrunnerCarlos V. Irmscher
ShowrunnerAron Lehmann
ScreenwriterCarlos V. Irmscher
ScreenwriterAron Lehmann
ScreenwriterBurkhardt Wunderlich
ScreenwriterCarolina Zimmermann
ScreenwriterNora Valo
Production sound mixerPatrick Veigel
Boom operatorHans Jörg Bramm
Second boom operatorLukas Rabl
Sound re-recording mixerBenjamin Rosenkind
Sound designerTina Laschke
Sound designerDominik Schleier
Dialogue editorClaudia Enzmann
Foley editorJoão da Costa Pinto
Special effects supervisorBjörn Friese
Stunt coordinatorAntje 'Angie' Rau
Stunt coordinatorKatja Jerabek
Stuntman/womanLucas Wilson
Stuntdriver
Stuntdriver
Clearing rightsIngo Fischer [1]
Rights and Clearances
Rights and Clearances

Production companies

CompanyComment
Pantaleon Films GmbH

Facilities

DepartmentCompanyComment
Cameras and UtilitiesLudwig Kameraverleih GmbH
2x Alexa Mini LF, Arri Signature Primes, Leica Thalia
2x Alexa Mini LF, Arri Signature Primes, Leica Thalia
Extras/Bit PlayerAgentur Filmgesichter
Finance/Law/Insuranceadag Payroll Services GmbH
Komparsenabrechnung
Komparsenabrechnung
Production ServicesAndré's Filmcatering
Crewcatering
Crewcatering
Production Servicesbloc inc filmservice GmbH
+ Trailer & Equipment
+ Trailer & Equipment
Production ServicesGPDS GERMAN PROTECT & DEFENSE SERVICE GmbH
Rettungsboot, Rettungsschwimmer, Set- Medic
Rettungsboot, Rettungsschwimmer, Set- Medic
Production ServicesNeels Mobil GmbH
Breakroom
Breakroom
Production ServicesTayfun Catering GmbH
Comparsencatering
Comparsencatering
CostumesCOMME des COSTUMES
KB: Ramona Petersen
KB: Ramona Petersen
CostumesTheaterkunst GmbH Kostümausstattung
KB: Ramona Petersen
KB: Ramona Petersen
CostumesWas ihr wollt
costumes: Ramona Petersen
costumes: Ramona Petersen
CostumesWellenstein zeitgenössische Kostüme GmbH
KB: Ramona Petersen
KB: Ramona Petersen
DecorationNew Wave Kreativmanufaktur (Felix Schmidt)
DecorationSpreekulissen Nicolaus Wallner
PropsFTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH
alle Bereiche
alle Bereiche
PropsFTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH
Special Effectsbffx | Björn Friese Spezialeffekte & Pyrotechnik
SFX
SFX
Vehicles and aircraftsBerlin City Cops
Polizei
Polizei
Vehicles and aircraftsmovie vehicles Sven Fielitz

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Patrick Veigel2021German Academy for Television [de]
Sound design
Sound designNominated
Anke Engelke2021German Television Award [de]
Best Comedy Series (representing the team)
Best Comedy Series (representing the team)Winner
Benjamin Rosenkind2021German Academy for Television [de]
Sound design
Sound designNominated
Aron Lehmann2021German Television Award [de]
Best Comedy Series
Best Comedy SeriesWinner
Pola Beck2021German Television Award [de]
Best Comedy Series
Best Comedy SeriesWinner
Dominik Schleier2021German Academy for Television [de]
Sound design
Sound designNominated
Tina Laschke2021German Academy for Television [de]
Sound design
Sound designNominated
Pantaleon Films GmbH2021Grimme Preis [de]
Fiktion
FiktionNominated
Daniel Sonnabend2021German Television Award [de]
Best Comedy Series
Best Comedy SeriesWinner
Carlos V. Irmscher2021German Television Award [de]
Best Comedy Series
Best Comedy SeriesWinner

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingGermanyNetflixThursday, 17/09/2020Worldwide