EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
 
EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
© xfilme
© xfilme

Das Haus der Träume

  • Torstraße 1 (Working title)
TV Series | Episodes 1-12 | 2021-2022 | RTL+ [de], TVNOW [de] | Drama, Love, Period | Germany

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Naemi FlorezVicky Maler [SS]
Ludwig SimonHarry Grünberg [SS]
Alexander ScheerArthur Grünberg [SS]
Amy BenkensteinElsie Schön [SS]
Nina KunzendorfAlice Grünberg [SS]
Maximilian PekrulKunde [GS]
Valery TscheplanowaIlsa Schnabel [SSR]
Paul ZichnerFranz Helbig [SSR]
Samuel FinziCarl Goldmann [SSR]
Gala Othero Winter
Helene Goldmann [SSR]
Anna SchimrigkHelmi [SSR]
Milena Arne SchedleGertie [SSR]
Lucas Reiber
Wilhelm Ehrlich [SSR]
Amelie Hennig
Erika Kempe [SSR]
Antonia Holfelder
Traudel Benz [SSR]
Asad Schwarz
Buchhalter Schmitt [SSR]
Alexandra SinelnikovaIris Scholl [SSR]
Slavko PopadicPeter Hansen [SSR]
David Zimmerschied
Brunner [SSR]
Eva WeißenbornFräulein Hirsch [SSR]
Stephanie AmarellFriedel Dudek [SSR]
Olivia Lina Gasche
Frau Berg [SSR]
Soheil BoroumandTraub [SR]
Johann-Christof Laubischrecord salesman Paul [SR]
Martin NeuhausHeinrich Gödde [SR]
Ruth RosenfeldPaula Koch [SR]
Ilja RoßbanderRichard [SR]
Marianne ThiesVeronika Gödde [SR]
Michaela WintersteinEsther [SR]
Jörg WitteWalther Rehm [SR]
Kjell BrutscheidtJohann Knecht [SR]
Dana Herfurth
Emmi Labusch [SR]
Inga Wolff
Anni [SR]
Smilla LöhrAnni [SR]
Alma LöhrLotte [SR]
Juri Padel
Hartmut Heinrich (NS Sergeant) [SR]
Recardo Koppe
Trans [SR]
Yoran LeicherOtto Gödde [SR]
Rainer ReinersDiverse [SR]
Nico HolonicsHelmut [SR]
Max HoppHeinrich Böhm [SR]
Matthias BrennerBeierle [SR]
Melanie StraubMutter [SR]
Sonka VogtHausmädchen Edit [SRE]
Henry Leif SolfWaiter // Homeless // Street Boy [SRE]
Roswitha SelleSekretärin [SRE]
Thandi SebeBarkeeperin [SRE]
Clara Aileen Bowen
Diebin [BP]
Gretha GrimmWaitress [BP]
Regine HentschelMieterin [BP]
Anne KulbatzkiSommersprosse [BP]
Rebecca LindauerMaid Stresow [BP]
Stefan LochauA. Banker [BP]
Katja Marie Luxembourg
Bankangestellte [BP]
Varya PopovkinaRussin [BP]
Ali Bulgan
Verkäufer der Tabakabteilung [BP]
Clara Vogtbridesmaide [BP]
Taddeo Pellegrinidancer [BP]
Lilli JellinekFriedel's eldest sister [BP]
Silviana Ursuclient [BP]
Nora DeckerSchwangere [BP]
Justin Johnsalesperson at Jonas department store [BP]
Hannah KlaesBraut [BP]
Anne RoemethWomen in front of Record Store [BP]
Maj-Britt KlenkeFrau vor Plattenladen [BP]
Antonije StankovicScheunenviertelbewohner [BP]
Bronwyn JolleyDancer [BP]
Alexander WolfshohlSA-Mann [BP]
Bärbel SchwarzBeamtin [BP]
Christian KerepeszkiSenator [BP]
Laura SchuhrkArbeitsvermittlerin Kracht [BP]
João d’OreyJunge Kundin [BP]
Claudia BalkoFräulein Walter [BP]
Christoph GauglerBankdirektor Diestel [BP]
Eleonora FuscoFlugbegleiterin [BP]
Sven HönigHeuchler

Crew

ActivityNameComment
Production controllerCordula Herrmann
Production accountantUlrike Eichhorn
Production accountantSabine Chrapia
März 2021 - Januar 2022
März 2021 - Januar 2022
Production accountantChristl Druxeis
Abwicklung 2 Monate Payroll
Abwicklung 2 Monate Payroll
Assistant production accountantSusen Jarmuske
Zusatz vom 01.11.201- 15.12.201
Zusatz vom 01.11.201- 15.12.201
Assistant production accountantFabian Fuchs
Assistenz FGF, Kasse
Assistenz FGF, Kasse
Vfx producerChristopher Lenke
Post production coordinatorYili Baumann
ADR coordinator
ADR coordinator
Vfx supervisorFrank Kaminski
zusammen mit LUG Animation
zusammen mit LUG Animation
Dailies operatorStefan Baltz
weekly for PostRepublic (dailies, QC, LTO)
weekly for PostRepublic (dailies, QC, LTO)
Digital compositor / compositing artistFriso Tiesema
ColoristAna Izquierdo
F01-F12
F01-F12
Director of photographyCristian Pirjol
Ep. 1-6
Ep. 1-6
Director of photographyXiaosu Han
Block 2 // Folgen 7 - 12
Block 2 // Folgen 7 - 12
Director of photographyAndreas Thalhammer
Ep. 7-12 (Staffel 2)
Ep. 7-12 (Staffel 2)
2nd unit dopJohannes Waltermann
B-Cam /2nd Unit DP/ Ep. 1-6, 64 days of shoot
B-Cam /2nd Unit DP/ Ep. 1-6, 64 days of shoot
Additional photographyJohannes Waltermann
B-Cam Op. & 2nd Unit DP Ep. 1-6, 64 Days of Shoot
B-Cam Op. & 2nd Unit DP Ep. 1-6, 64 Days of Shoot
Steadicam operatorAxel Zschernitz
1st assistant cameraMark Romaine
A-Cam 25 DT
A-Cam 25 DT
1st assistant cameraMaximilian Günther
B-Cam replacement
B-Cam replacement
1st assistant cameraMareike Böttcher Renner
B Kam Block 2
B Kam Block 2
1st assistant cameraAlexander Scholten
Folge 1-6 A-Cam
Folge 1-6 A-Cam
1st assistant cameraOliver Blind
B-Cam 60 DT
B-Cam 60 DT
1st assistant cameraHolger Wimmer
2nd assistant cameraDominik Mayer
A-Cam
A-Cam
2nd assistant cameraMilian-Yannik Symanek
A Cam
A Cam
2nd assistant cameraTim Zimmermann-Ruppel
B-Cam
B-Cam
2nd assistant cameraJakob Fahr
BCAM
BCAM
2nd assistant cameraJannik Klingel
8 shooting days - B-Cam
8 shooting days - B-Cam
2nd assistant cameraIngo Blacha
7 DT - B-Cam
7 DT - B-Cam
2nd assistant cameraKatharina Elvers
Data wrangler / digital loaderFabian Jung
Data wrangler / digital loaderAkito Ruhl
in Görlitz
in Görlitz
Video assist/playback operatorSaskia Richter [1]
Video assist/playback operatorAkito Ruhl
7 days addition
7 days addition
Still photographerStephanie Kulbach
additional
additional
Still photographerStefan Erhard
Block 1
Block 1
Casting directorLiza Stutzky
Casting assistantMaja Bresink
Casting assistantNele Yannica Günther
Casting assistantGreta Baumann
Casting assistantAndjani Autumn Gatzweiler
Extras/bit player castingJohannes Rhein
Extras/bit player castingKaro Schnelle
Aug-Dez
Aug-Dez
Extras/bit player castingMarkus Haas
Extras/bit player castingLisa M. Böttcher
Berlin Block
Berlin Block
Costume designerUte Paffendorf
historisch 1928 bis 1933
historisch 1928 bis 1933
Costume designerFred Fenner
Costume coordinatorMalaika Rönneckendorf
Assistant costume designerMarita Hoffjann
Assistant costume designerNadine Wäldchen
Assistant costume designerInez Raatzke
Crowd costume supervisorNajad Kirchberger
Crowd costume supervisorVerena Reuter-Züll
Folge 1-6, historisch 1928-29
Folge 1-6, historisch 1928-29
Costumer / wardrobeAlice Moewius
Truck dez-feb 2022
Truck dez-feb 2022
Costumer / wardrobeJulia Suris
Block 2 in February, 1930s, costume design Ute Paffendorf
Block 2 in February, 1930s, costume design Ute Paffendorf
Costumer / wardrobeEvelyn Carhuas Luna
Cast
Cast
Costumer / wardrobeSandra Lee
Folge 1-6
Folge 1-6
Costumer / wardrobeRita Csulik
Cast/Dez. 21 - Feb. 22
Cast/Dez. 21 - Feb. 22
Costumer / wardrobeFranziska Karg
Folgen 1-12
Folgen 1-12
Costumer / wardrobeViola Völk
Fitterin / Zusatzgarderobiere/ hist. 30iger
Fitterin / Zusatzgarderobiere/ hist. 30iger
Costumer / wardrobeMichelle Kleinsorg
Folgen 1-6
Folgen 1-6
Costume makerMoni Wallberg
div. Anfertigungen 30er Jahre
div. Anfertigungen 30er Jahre
Costume makerJan Hoffmann
Additional costumersMichael Wolf
2. Staffel (Görlitz)
2. Staffel (Görlitz)
Additional costumersKathrin Sophie Hüfner
Additional costumersEditha Hebig
Additional costumersSandra Güldenpfennig
Additional costumersEunike Rietz
Additional costumersMelanie Demmler
Extras
Extras
Additional costumersJoana Rotter
Additional costumersKatrin Berthold
1st + 2nd season
1st + 2nd season
Additional costumersNoel Reitz
Additional costumersDennis Schmidt [1]
Drehort Görlitz
Drehort Görlitz
Additional costumersJacqueline Rocktäschel
historisch, Dreh Görlitz
historisch, Dreh Görlitz
Additional costumersLiza Grebenstein
2 DT
2 DT
Additional costumersKarin Rosemann
Fittings
Fittings
Additional costumersAnnett Schneider
Additional costumersMaike Igelmann
/historisch 1920er/KB Ute Paffendorf
/historisch 1920er/KB Ute Paffendorf
Additional costumersVictoria Beck
2.Staffel, Görlitz
2.Staffel, Görlitz
Crowd fitterWiebke Warskulat
Crowd fitterMandy Becker
Crow fittings + on-set work, 1920s
Crow fittings + on-set work, 1920s
Crowd fitterCharlotte Schmitz
Crowd fitterIsa Fritsch
+ Costume maker for headpieces
+ Costume maker for headpieces
Crowd fitterPierre-Yves Dalka
(4 DT)
(4 DT)
Crowd fitterSimone Zimmermann
TailorPauline Hanisch
August bis Dezember
August bis Dezember
TailorLars König
TailorMatthieu Niemeier
TailorChristiane Kuhlmann
SFX costumeMelissa Vian
Geschirrkostüme
Geschirrkostüme
Costume driverJulian von Schumann
Costume distressingOscar Sahlieh
Costume breakdown artist
Costume breakdown artist
Costume distressingJimena Oviedo
Key Breakdown/ Textile Artist
Key Breakdown/ Textile Artist
DirectorSherry Hormann
DirectorUmut Dag
1st AD (local system)Sandro Silva
Block 1
Block 1
1st AD (local system)Madli Moos
Ep. 7-12
Ep. 7-12
1st AD (local system)Sara Nardelli
1st AD (local system)Ludwig Diez
Assistant to directorViola Paulus
von Umut Dag
von Umut Dag
Crowd 2nd AD (local system)Mirja Gertchen
Block 1
Block 1
Crowd 2nd AD (local system)Isabella Longhitano
Episode 7-12
Episode 7-12
3rd AD crowd (local system)Ben Vollert
Block 1
Block 1
3rd AD crowd (local system)Frederik Jahn
Block 2
Block 2
Script supervisorAlexander Knobloch
ab DT68
ab DT68
Script supervisorDörte Westphal
Script continuityCandy Maldonado Agustin
Zweiter Teil Block 2.
Zweiter Teil Block 2.
Storyboard artistMaximilian Vogel
Actor coach (children)Billa Christe
Actor coach (children)Sebastian Dorn
Vorbereitung
Vorbereitung
Extras coordinatorPaul Ansorge
Extras coordinatorChristian Much
2 SD
2 SD
Extras coordinatorFelix Florian Seyfert
Extras coordinatorNicole Maziarka
Extras coordinatorDominik Dierich
Extras coordinatorKeanu Pioch
EditorBettina Böhler
ep. 1-6
ep. 1-6
EditorFlorian Drechsler
ep. 1-6
ep. 1-6
EditorRaquel Caro Nunez
ep. 1-6
ep. 1-6
EditorHarald Aue
ep. 7-12
ep. 7-12
Assistant editorJohanna Weingartner
Assistant editorBianca Dienemann-Mehlitz
Staffel 1
Staffel 1
Assistant editorDaniel McMahon
AE for 2 weeks
AE for 2 weeks
Key gripMichael Behrends
12 Folgen
12 Folgen
GripAaron Schwarzer
Season 1 + 2
Season 1 + 2
GafferMathias Beier
1. Season
1. Season
GafferTilman Hautsch
2. Staffel
2. Staffel
Best boy electricMartin Jahnke
Best boy electricThomas Thiele
Best boy electricOliver Schorch
Folge 6-12
Folge 6-12
Rigging gafferBenjamin Erdenberger
Lighting technician / electricianHenryk Olk
Block 1
Block 1
Lighting technician / electricianSina Blume
October 2021 - December 2021
October 2021 - December 2021
Lighting technician / electricianManuel Musch
additional
additional
Lighting technician / electricianDavid Roschke
2.Season
2.Season
Lighting technician / electricianHannes Adam
2. Staffel
2. Staffel
Lighting technician / electricianJacob Pertz
Lighting technician / electricianOliver Joest
Lighting technician / electricianTobias Gehlfuß
2. Episode 9 SD
2. Episode 9 SD
Additional electricianFrank Beitlich
additional rigging 2 days
additional rigging 2 days
Additional electricianRalf Heiner Heinke
Additional electricianValentin Spengemann
2. Block
2. Block
Additional electricianMatthias Suchanek
Additional electricianFinnegan Godenschweger
Additional electricianFlorian Heinrich
5DT 1st block, 8 days 2nd block (Rigging).
5DT 1st block, 8 days 2nd block (Rigging).
Lighting assistantChristoph Cassel
Lighting assistantJosefa Jensch
Hair/makeup designerInga Raslanaitė
ep. 7-12
ep. 7-12
Makeup artist / hair stylistKitty Kratschke
ep. 1-6
ep. 1-6
Makeup artist / hair stylistKatharina Nädelin
Makeup artist / hair stylistGrit Kosse
Makeup artist / hair stylistKati Heimann
Zusatzmaskenbildnerin 20er/30er Jahre
Zusatzmaskenbildnerin 20er/30er Jahre
Makeup artist / hair stylistAlyssia Achille
Makeup artist / hair stylistStephanie Hanf
Additional makeup artist season 2 crowd hist. 30s
Additional makeup artist season 2 crowd hist. 30s
Makeup artist / hair stylistNina von Harling
Zusatzmaskenbildnerin
Zusatzmaskenbildnerin
Makeup artist / hair stylistNicole Förster
Zusatzmaske Crowd
Zusatzmaske Crowd
Makeup artist / hair stylistKarla Meirer
Makeup artist / hair stylistStefanie Kinzel
Daily Make-up Crowds
Daily Make-up Crowds
Makeup artist / hair stylistClara Bonnen
Block2
Block2
Makeup artist / hair stylistIsabelle Neu
Makeup artist / hair stylistSophia-Eleonore Freitag
Fx makeup artistIsabelle Neu
Narbenprostetics (Anfertigung und Applikation)
Narbenprostetics (Anfertigung und Applikation)
Additional make up artistHelene Frese
Historical 20s/30s
Historical 20s/30s
Additional make up artistStefanie Kinzel
Assistant makeup artistViktoria Wolfram
Folge 7-12
Folge 7-12
Wig makerSteffen Roßmanith
ComposerHenning Fuchs
Music consultantAnnette Gentz
Original Score
Original Score
Pro tools operatorPhilip Krause
MusicianFelix Raffel
Pianist
Pianist
ProducerUwe Urbas
ProducerStefan Arndt
ProducerMichael Polle
ProducerMaximiliane Prokop
ProducerMariella Santibáñez
Development producerJana-Maria Kreutzer
Production designerStephan Gessler
ep. 1-12
ep. 1-12
Production designerChristiane Chaboissier
2. Season
2. Season
Supervising art directorChristian Schäfer
Berlin, Görlitz
Berlin, Görlitz
Art directorJens Löckmann
Supervising Art Director Block A
Supervising Art Director Block A
Art directorEsther Schreiner
Art directorSabine Engelberg
Assistant art directorBetti Unterlauf
2. Block Berlin
2. Block Berlin
Assistant art directorLarissa Bonitz
Set decoratorChristiane Chaboissier
Season 1
Season 1
Set decoratorChristina Heidelmeier
Set decoration coordinatorMarleen Sturm
Block 1 + 2
Block 1 + 2
Assistant set decoratorSibel Bakkallar
Assistant set decoratorChristina Heidelmeier
Assistant set decoratorAnne Kunzke
Assistant set decoratorEsther Häring
Set decoration buyerFlorian Matzku
Set decoration buyerLisa Born
Juli bis Dezember
Juli bis Dezember
Set decoration buyerMarie-Charlotte Matthäi
Set decoration buyerStefan Scheurich
Set decoration buyerNicole Emrich
Set Dec. Ch. Chaboissier Zusatz 4 Wochen
Set Dec. Ch. Chaboissier Zusatz 4 Wochen
Set decoration buyerJulie Sabel (vormals Morlot)
Set decoration store managerAna-Lisa Odenhausen
Set decoration store managerKarin Bloch
additional 3 weeks (Berlin)
additional 3 weeks (Berlin)
Art department assistantKaroline Herre
Art department assistantNatasha Pearl
Art Department Researcher
Art Department Researcher
Prop buyerMartin Lorenz [1]
Key Props - 2. Block
Key Props - 2. Block
Prop buyerDaniel Schnell
Ersatz 5 Wochen
Ersatz 5 Wochen
Prop buyerSusanne Steckel
Block 1, Scheunenviertel
Block 1, Scheunenviertel
Prop buyerNicole Timm
first block
first block
Prop buyerMartina Dimitrova
Key Prop Buyer
Key Prop Buyer
Prop buyerThorsten Grünhagel
2ter. Block
2ter. Block
Prop masterJohanna Komander
Senior Prop Buyer/ Propmaster 2
Senior Prop Buyer/ Propmaster 2
Prop masterJochen Piech
Prop Master Block 2
Prop Master Block 2
Prop masterJohannes Pfaller
Standby propsSebastian Hanusch
Vertretung
Vertretung
Standby propsStefan Sellin
Block 2
Block 2
Standby propsNancy Altube
Leadmen set dresserTitus Kunze
Leadmen set dresserFranz Höfner
Set dresserEmilia Dubiel
1. block berliner teil
1. block berliner teil
Set dresserJo Heins
Set dresserFelix Schöpfer
Set dresserAnja Heinicke
Set dresserKarl-Friedrich Schreiter
Set dresserNuria Manzaneda
Set dresserAlexis Kunze
Set dresserPeggy Dix
Berlin 4 weeks
Berlin 4 weeks
Set dresserUlrike Eversmeier
Set dresserManuel Hess
Set dresserJan Karrenbauer
Zusatz
Zusatz
Set dresserSimon Rübesamen
Set dresserChris Bortfeldt
Set dresserDavid Thummerer
Set dresserLaura Köpke
Set dresserClaudia Ribbisch
Zusatz
Zusatz
Set dresserJacob Schulze
Property assistantPetra Popangelova
Assistant stand by propsSabrina Richter
Picture car/vehilcle coordinatorRoman Pusch
Location scoutClaudia Schäfer [1]
Addition
Addition
Stand by set builderDietrich Kirst
Draughtsman/set designerLaura Bach
Scenic painterEva Weymann
set finish
set finish
Scenic painterKatharina Gießler
Lead graphic designerSandra Bitz
Prop makerRobert Wiesner
div. props
div. props
Graphic designerKatja Clos
Block 1
Block 1
Prop storemanLouise Kunert
Graphic artistGülşah Cerit
Graphic artistFranziska Datz
Graphic artistLea Gabler
(Schein Berlin) - Block 2 - Grafische Requisite & Set Dec
(Schein Berlin) - Block 2 - Grafische Requisite & Set Dec
Graphic artistLina Stindt
Schein Berlin // Block 2 - Graphic Props & SetDec
Schein Berlin // Block 2 - Graphic Props & SetDec
Property driverAndrea Cazzaniga
Property driverBastian Müller-Nagell
Property driverAndreas Ulrich
Block 2
Block 2
Set decoration driverMalte Mann
Art department traineeHelena Holighaus
Innen/Außen Requisite
Innen/Außen Requisite
Line producerRoman Gustke
Season 1&2 - Sh.Hormann/U.Dag - '21/'22
Season 1&2 - Sh.Hormann/U.Dag - '21/'22
Line producerDieter Stempnierwsky
Line production coordinatorKristina Stelter
Line production coordinatorMelanie Zemmler
(Post Production)
(Post Production)
Assistant to line producerNicholas Mario Kirchner
Production managerRoman Gustke
Production coordinatorAndrea Schwarz
ab November 2021
ab November 2021
Production coordinatorDoris Edwards
Production coordinatorDerya Türkmen
August 2021-November 2021
August 2021-November 2021
Assistant production managerJulia Schmidt
December 2021until February 2022
December 2021until February 2022
Unit manager (local system)Matthias Ruppelt
Staffel 1 und 2
Staffel 1 und 2
Covid coordinatorPatrick Krienke
COVID Supervisor
COVID Supervisor
Location coordinatorFlorian Müßener
Location manager (local system)Christopher Scheichen-Ost
Location manager (local system)Jonas Schäfer
Supervising Location Manager
Supervising Location Manager
Location manager (local system)Anja Knobloch
Location manager (local system)Stefan Noebel-Heise
mdm/ Görlitz
mdm/ Görlitz
Unit move coordinatorHendrik Briese
Base Manager
Base Manager
Set manager/ floor managerDaniel Schmidt [1]
Set manager/ floor managerLudwig Diez
January/February 2022 - Berlin
January/February 2022 - Berlin
Production secretaryPia-Donata Pach
Production secretaryClara Schrader
Assistant location managerMaik Hannich
Görlitz
Görlitz
Assistant location managerJens Marschalleck
Görlitz
Görlitz
Assistant location managerHagen Rohling
Vorbereitung Görlitz April-Juni
Vorbereitung Görlitz April-Juni
Assistant location managerTim Becker
Berlin und Umgebung
Berlin und Umgebung
Assistant location managerLeonie Zincke
Production assistantRasmus Eckermann
Production assistantDavid Schlichter [1]
Assistant set/floor managerMartin Lorenz [2]
Unit Move Coordinator & Base Manager
Unit Move Coordinator & Base Manager
Assistant set/floor managerBenjamin Karg
Assistant set/floor managerSelina Sadler
Jun-Nov
Jun-Nov
Assistant set/floor managerSebastian Hanusch
Assistant set/floor managerJoshua Wilke
09.02.-16.02.2022
09.02.-16.02.2022
Assistant set/floor managerCharlotte 'Lotti' Räuber
,Set-AL substitution, base manager
,Set-AL substitution, base manager
Production driverEnrico Fischer
Production driverRené Klopfer
Production driverHarald Philippi
Production driverFrank Buchfelder
Folgen 1-12
Folgen 1-12
Set runnerBenjamin Kühne
Block 1 & 2
Block 1 & 2
Set runnerLeo-Konrad Kuhn
Haze Operator
Haze Operator
Set runnerFranziska Zeller
Set runnerJohannes Hackmann
Head writerConni Lubek
ScreenwriterHolger Joos
ScreenwriterSilja Clemens
ScreenwriterCarola M. Lowitz
Literary sourceSybil Volks
Production sound mixerAndreas Mücke Niesytka
Boom operatorAndreas Otto
Boom operatorMarco Krüger
Boom operatorGert Blumhagen
Boom operatorFilippo Toso
Boom operatorBilge Bingül
Sound re-recording mixerLinus Nickl
Episodes 7 and 8
Episodes 7 and 8
Sound re-recording mixerAdrian Baumeister
Sound designerChristoph Ulbich
Folge 5-12
Folge 5-12
Sound designerGregor Arnold
Foley editorManuel Laval
#4
#4
Special effects technicianEva Zwicker
Stunt coordinatorSteven Lehmann
Stunt coordinatorArmin Sauer
+ Pferde Koordinator
+ Pferde Koordinator
Stuntman/womanStephan 'Steve' Thiede
Stuntman/womanCecilia Diesch
Coachman/womanRainer Clemens
Commissioning editorBrigitte Kohnert
Child supervisorPaulina Maria Ochmann
child actress and double, child extras
child actress and double, child extras
ChoreographerLiam Scullion
Tap Dance Choreographer
Tap Dance Choreographer
Clearing rightsIngo Fischer [1]
Rights and Clearances
Rights and Clearances
ConsultantSimon Rühlemann
loss budgeting
loss budgeting
Hygiene officerMichael Kloppert
Postproduction
Postproduction
Hygiene officerKevin Mehmke
Hygiene officerBetty Hellwig
Preproduction, Coronatestdurchführung
Preproduction, Coronatestdurchführung
Hygiene officerNicolai Kremp
Covid Guard
Covid Guard
Hygiene officerChristin Ressel
Test support
Test support
Intimacy coordinatorMadli Moos
Ep. 7- 12
Ep. 7- 12
Set medicKevin Mehmke
Setmedic
Setmedic
Marketing, public relationsAmir Soufi
Creative Producer Sales Marketing Trailer
Creative Producer Sales Marketing Trailer

Production companies

CompanyComment
X Filme Creative Pool GmbH

Distribution / Sales companies

CompanyComment
Beta Film GmbH
World Sales
World Sales

Facilities

DepartmentCompanyComment
Animals for FilmB4animals
Rolli-Hund Henry
Rolli-Hund Henry
Extras/Bit PlayerAgentur Filmgesichter
Lighting and UtilitiesGegenlicht Design
Teleskopstapler Rigg
Teleskopstapler Rigg
Lighting and UtilitiesGegenlicht Design
RiggingCrew
RiggingCrew
Finance/Law/Insuranceadag Payroll Services GmbH
Komparsenabrechnung
Komparsenabrechnung
Production ConsultingAndy Poppenberg Militariaberatung
Script and costume consulting
Script and costume consulting
Production ConsultingSet Medic Berlin
COVID Coordinator, Set Paramedic, COVID Guard, Sanitation Officer, Fire Watch.
COVID Coordinator, Set Paramedic, COVID Guard, Sanitation Officer, Fire Watch.
Production ConsultingSet Medic Berlin
COVID Coordinator, Set Paramedic, COVID Guard, Hygiene Officer.
COVID Coordinator, Set Paramedic, COVID Guard, Hygiene Officer.
Production Servicescatering by donatas
Production Servicescatering by donatas
Production ServicesSeeberger Professional GmbH
Espresso-Service
Espresso-Service
Transportation, Travel and AccomodationKurt Knusper Lagerbedarf
Lagerregale, Tische, Klappkisten
Lagerregale, Tische, Klappkisten
Transportation, Travel and AccomodationNovus Media - Medien- & Filmservice
Fahrzeugumsetzung
Fahrzeugumsetzung
CostumesAdlershofer Fundus
Dekoration Kostüm, Schuhe, Schmuck
Dekoration Kostüm, Schuhe, Schmuck
CostumesFiona Bennett & Hans-Joachim Boehme GbR
Costume design Ute Paffendorf
Costume design Ute Paffendorf
CostumesKostümfundus Babelsberg GmbH
KB: Ute Paffendorf
KB: Ute Paffendorf
CostumesLambert Hofer 1862 GmbH
CostumesLambert Hofer 1862 GmbH
Kostümausstattung
Kostümausstattung
CostumesPatinierdienst
CostumesPERIS Costumes
KB: Ute Paffendorf / Fred Fenner
KB: Ute Paffendorf / Fred Fenner
CostumesTheaterkunst GmbH Kostümausstattung
KB: Ute Paffendorf
KB: Ute Paffendorf
CostumesWellenstein zeitgenössische Kostüme GmbH
KB: Ute Paffendorf
KB: Ute Paffendorf
DecorationNew Wave Kreativmanufaktur (Felix Schmidt)
DecorationSpreekulissen Nicolaus Wallner
DecorationStoffwerke Marion Herdle
Anfertigungen Textil & Patchwork-Decken
Anfertigungen Textil & Patchwork-Decken
PropsAdlershofer Fundus
Ausstattung: Möbel, Requisiten, Kostüme
Ausstattung: Möbel, Requisiten, Kostüme
PropsAller-Leih
PropsDelikatessen Requisiten Fundus Berlin oHG
PropsFilm Ambulanz Hamburg
Medizinisch, historische Ausstattung
Medizinisch, historische Ausstattung
PropsFTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH
alle Bereiche Berlin
alle Bereiche Berlin
PropsNew Wave Kreativmanufaktur (Felix Schmidt)
PropsPropscom – Requisiten Fundus
PropsSchein Berlin
BLOCK 2 - Graphic Props & Set Dec
BLOCK 2 - Graphic Props & Set Dec
Vehicles and aircraftsHERO CARS BERLIN
Picture Vehicles
Picture Vehicles
Vehicles and aircraftsPit Crew GmbH
Score /MusicEmil Berliner Studios (EBS Productions GmbH & Co. KG)

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Amy Benkenstein2023German Acting Award [de]
Schauspieler*in in einer dramatischen Nebenrolle
Schauspieler*in in einer dramatischen NebenrolleNominated
Uwe Urbas2022Filmfest München [de]
Bernd Burgemeister Fernsehpreis
Bernd Burgemeister FernsehpreisNominated

Festivals

YearCountryFestivalComment
2022GermanyFilmfest München
Neues Deutsches Fernsehen
Neues Deutsches Fernsehen

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingGermanyRTL+ [de]Sunday, 18/09/2022

Cinema releases and premieres

TypeCountryDateComment
PremiereMonday, 27/06/2022Filmfest München