Production accountant | Heidi Kaufmann | |
Assistant production accountant | Marion Jerchel Zusatz | Zusatz |
Colorist | Natalie Maximova | |
Director of photography | Sonja Rom | |
2nd unit dop | Thomas Eirich-Schneider | |
Additional photography | Thomas Eirich-Schneider | |
1st assistant camera | Christoph Kunze B-CAM | B-CAM |
1st assistant camera | Anna Schenk India, Germany, A-Cam | India, Germany, A-Cam |
2nd assistant camera | Carolin Obitz Test, Zusatz B-Cam | Test, Zusatz B-Cam |
2nd assistant camera | Lisa Wunderlich | |
Data wrangler / digital loader | Torsten Seidler | |
Rear projection plates operator | Tobias Sieben Plate Operator | Plate Operator |
Rear projection plates operator | Thomas Matysiak Project Manager | Project Manager |
Rear projection plates operator | Sara Treyer Plate Assistant | Plate Assistant |
Rear projection plates operator | Lukas Hariegel Plate Assistant | Plate Assistant |
Video assist/playback operator | Leonie Joppich | |
Casting director | Uwe Bünker Besetzung Erwachsene | Besetzung Erwachsene |
Casting director (children) | Jacqueline Rietz | |
Casting assistant | Denise Hansen Kindercasting Rietz Casting | Kindercasting Rietz Casting |
Costume designer | Nadine Kremeier | |
Costume designer | Sabrina Krämer Musikvideos | Musikvideos |
Assistant costume designer | Romy Pittelkau | |
Costumer / wardrobe | Claudia Blumenauer | |
Additional costumers | Nicole Petsch | |
Director | Lars Montag | |
1st AD (local system) | Torsten Königs Indien | Indien |
1st AD (local system) | Jeronimo Wald | |
Crowd 2nd AD (local system) | Yannick Leopold | |
3rd AD crowd (local system) | Jana Filzhuth Additional Crowd + 1st AD 2nd Unit | Additional Crowd + 1st AD 2nd Unit |
Script continuity | Bernd Reinink | |
Actor coach (children) | Yvette Dankou letzter Teil Berlin | letzter Teil Berlin |
Extras coordinator | Anja Knobloch | |
Extras coordinator | Katharina Riepler 1 DT | 1 DT |
Extras coordinator | Nico Markert 1 day | 1 day |
Editor | David J. Achilles Bavarian Film Award 2022 | Bavarian Film Award 2022 |
Additional editor | Marc Schubert | |
Assistant editor | Julia Schwalbe | |
Key grip | Roberto Irmisch | |
Grip | Ron Lüscher | |
Gaffer | Benjamin Hirlinger Pre Shoot | Pre Shoot |
Gaffer | Tommy Schulz | |
Lighting technician / electrician | Oliver Joest | |
Lighting technician / electrician | Thomas Thiele | |
Lighting assistant | Lessing Swanepoel Zusatz | Zusatz |
Makeup artist / hair stylist | Hanna Riehm Additional make-up artist | Additional make-up artist |
Makeup artist / hair stylist | Jana Lindner | |
Additional make up artist | Katharina Kraft [1] | |
Composer | Johannes Repka | |
Composer | Daniel Freundlieb additional music | additional music |
Composer | Derik Listemann additional music | additional music |
Music consultant | Annette Gentz Original Score | Original Score |
Song | Ulf Leo Sommer | |
Song | Peter Plate | |
Producer | Clemens Schaeffer | |
Producer | Alexander Thies | |
Delegate producer | Clemens Schaeffer | |
Co-producer | Lars Montag | |
Assistant to producer | Anja Aksu | |
Production designer | Andreas C. Schmid | |
Set decorator | Maria Klingner | |
Concept artist | Felix Maurice Manchon 3D design and visualization of backgrounds (photo print/large format) for studio construction | 3D design and visualization of backgrounds (photo print/large format) for studio construction |
Construction manager | Bernd Aschke | |
Mood scout / layouter | Sophie Hafner-Mlakar | |
Prop buyer | Daniela Grömke Zusatz | Zusatz |
Prop master | Arndt Kühne | |
Assistant to propmaster /- buyer | Nadine Brendel | |
Standby props | Marc Wadewitz | |
Assistant stand by props | Nathalie Linke | |
Location scout | Martin Pelzl MDM | MDM |
Location scout | Marei Wenzel | |
Carpenter | Hede Weit Bühnenbau in den ersten 3 Wochen | Bühnenbau in den ersten 3 Wochen |
Graphic artist | Daniela Grömke Handzeichnungen/Schrift und Skizzen | Handzeichnungen/Schrift und Skizzen |
Graphic artist | Kati Linke | |
Graphic artist | Jean-Philipp Ihle | |
Line producer | Eva Pilling | |
Assistant to line producer | Donjeta Hasani | |
Production manager | Marc Wächter | |
Production coordinator | Milena Flemisch | |
Production coordinator | Claudia Schüller Prep India | Prep India |
Unit manager (local system) | Oliver Alber | |
Location manager | Daniela Garkov | |
Location manager (local system) | Steffen Knabe location preparation 30/31.7. shooting Weimar 4.8.2020 | location preparation 30/31.7. shooting Weimar 4.8.2020 |
Set manager/ floor manager | Stephan Busch | |
Set manager/ floor manager | Franziska Glückstein Drehtag 30 | Drehtag 30 |
Assistant set/floor manager | Franziska Glückstein | |
Production driver | Hagen Ohlendorf | |
Production driver | Christoph Busse | |
Production driver | André Jaetschmann | |
Production driver | Michael Sittner | |
PA intern | Edward Eichhorn | |
Set runner | Evalotte Pietsch | |
Set runner | Ana Kockott Hidalgo | |
Set runner | Marius Hähnel | |
Screenwriter | Sathyan Ramesh | |
Screenwriter | Ellen Schmidt [1] aka Katharina Reschke | aka Katharina Reschke |
Screenwriter | Lars Montag | |
Screenwriter | Murmel Clausen | |
Script reader | Stefanie Wöhl | |
Script reader | Manuela Brunner 2019 - "Der besondere Kinderfilm" | 2019 - "Der besondere Kinderfilm" |
Production sound mixer | Johannes Hampel | |
Boom operator | Michael Schulte-Zurhausen | |
Boom operator | Claus Stoermer TW | TW |
Sound re-recording mixer | Olaf Mehl | |
Sound designer | Corinna Fleig | |
Sound designer | Erik Mischijew | |
Foley editor | Jan Möser | |
Music re-recording mixer | Michael Thumm | |
Stunt coordinator | René Lay für LayStunts | für LayStunts |
Child supervisor | Steffi Schlademann | |
Child supervisor | Paula-Henriette Selunka | |
Choreographer | Jimmie Surles | |
Choreographer | Regina Weber | |
Choreographer | Terence Lewis | |