© ZDF / Steffen Junghans
© ZDF / Steffen Junghans
TV Movie | 2006-2007 | ZDF [de] | Germany

Shooting data

Start of shooting10/07/2006
End of shooting17/08/2006
LocationsHalle, Leipzig, Thüringen, NRW
Filming regionsEast Germany

Project data

Film financing
Length of movie106'
Aspect ratio16:9 (1 : 1,78)
Acquisition formatSuper 16
Sound formatDolby SRD / Dolby digital (5.1, 6 channels)

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Bernadette HeerwagenChristine [L]
Corinna HarfouchWanda Dobbs [L]
Jacob MatschenzAlex Karow [L]
Dirk BorchardtKramm [SR]
Axel BuchholzOffizier [SR]
Jürgen HeinrichHauptmann Dobbs [SR]
Jörg MalchowGefreiter Girke [SR]
Ina PiontekSusanne [SR]
Gunnar TitzmannNebenrolle [SR]
Thomas DrechselWanne [SR]
Burghart KlaußnerAlexanders Vater [SR]
Adrian TopolStalin [SR]
Michael WiesnerWinnie [SR]
Jutta HoffmannGroßmutter [SR]
Florian PanznerGappa [SR]
Aaron HildebrandFisch [SR]
Philip HagmannMarilyn [SR]
Frederick LauKnut [SR]
Max RiemeltKerner [SR]
Hans Klima
Major

Crew

ActivityNameComment
ColoristFabiana Cardalda
Director of photographyMartin Kukula
Steadicam operatorMarcus Schlicht
1st assistant cameraMarcus Schlicht
2nd assistant cameraFlorian Seemann
Video assist/playback operatorTorsten Giewat
Still photographerSteffen Junghans
Casting directorSimone Bär
Casting assistantKirstin Plotz
Extras/bit player castingJohanna Ragwitz
Costume designerAndrea Schein
Assistant costume designerClaudia Radowski
Additional wardrobeViktoria Deibele
historisch
historisch
Additional wardrobeNadine Kremeier
Historisch 74/NVA
Historisch 74/NVA
Costume interpreterSonja Hesse
Offiziersuniform NVA
Offiziersuniform NVA
DirectorUrs Egger
1st AD (local system)Frank A. Schneider
Script continuityAlexandra Vogt Lösch
Script Supervisor
Script Supervisor
Script continuityAlexandra Vogt
Extras coordinatorBritta Kirchner
2d
2d
Trainee director's departmentMatthew Brown
Personal Assistent
Personal Assistent
EditorAndrea Mertens
Assistant editorAnne Braun
Key gripSven Ebenhardt
Key gripHagen Raeder
GafferTommy Schulz
Best boyMichael Schmidt
Lighting technician / electricianChristian Goerges
Lighting technician / electricianHenryk Olk
Zusatz
Zusatz
Additional electricianFalk Oettel
Additional electricianFrank (Schmidti) Schmidt
Balloon light operatorMarko Zander
Balloonlight Operator
Balloonlight Operator
Lighting assistantDirk Henkel
Makeup artist / hair stylistIrene Reinhardt
2. Maskenbildnerin
2. Maskenbildnerin
Makeup artist / hair stylistKatrin Westerhausen
Sachsen/Sachsen-Anhalt/Thür., historisch
Sachsen/Sachsen-Anhalt/Thür., historisch
Makeup artist / hair stylistMarkus Scharping
Maske Corinna Harfouch
Maske Corinna Harfouch
Additional make up artistJana Lindner
Leipzig, 17.07.06
Leipzig, 17.07.06
Additional make up artistNadine Tschöpe
KomparsenFitting/Drehtage
KomparsenFitting/Drehtage
Additional make up artistAnett Weber
Additional make up artistBirgit Weitzmann
Key makeup artist/hair stylistFrauke Horn
ComposerJohannes Kobilke
ProducerChristian Granderath
Assistant-/ junior-producerMarkéta Polednová
Production designerAlexander Scherer
Historisch DDR 70er
Historisch DDR 70er
Assistant production designerJenny Roesler
Set decoratorSascha Strutz
Construction managerReinhold 'Ringer' Broil
Prop masterSascha Strutz
Standby propsHeike Küpper
Assistant set decoratorCara Maeno
Location scoutPeter Hartwig
Halle / Leipzig / Thüringen
Halle / Leipzig / Thüringen
Location scoutStefan Möller
Set builderHolger Au
Set builderMartin Scheferhoff
Set builderDaniel Lange
setbaubühne
setbaubühne
Prop builderHannes Koch
Totenkopfmassband
Totenkopfmassband
Line producerLiane Retzlaff
Assistant to line producerMartin Kopischke
Abwicklung 11 + 12 / 2006
Abwicklung 11 + 12 / 2006
Assistant to line producerSigrid Müller
Production managerPeter Hartwig
Assistant production managerUta Behling
Unit managerRalf Biok
Location manager (local system)Sören von der Heyde
Sachs,Sachs-Anh,Thür,Hess,NRW,Rheinl-Pf
Sachs,Sachs-Anh,Thür,Hess,NRW,Rheinl-Pf
Production assistantSteffen Knabe
Production driverHolger Möbes
Maskenmobil
Maskenmobil
ScreenwriterStefan Kolditz
Production sound mixerCsaba Kulscar
Boom operatorSuza Fettweiß
Sound re-recording mixerStefan Korte [2]
Sound designerGuido Zettier
Supervising Sound Editor
Supervising Sound Editor
Adr editorAlexander Vitt
Foley editorAlexander Vitt
Foley artistWilmont Schulze
Special effects supervisorBernd Wildau
Special effects technicianMichael Apling
SFX Department Berlin
SFX Department Berlin
Stunt coordinatorArmin Sauer
Stuntman/womanJan Boehme
Stuntdouble
Stuntdouble
Commissioning editorGünther van Endert
ConsultantMichael Höhne
Mietfahrzeuge
Mietfahrzeuge

Production companies

CompanyComment
Colonia Media Filmproduktion GmbH [de]

Facilities

DepartmentCompanyComment
CastingAgentur Eick, Eick & Weber GbR
Unterstützung Komparserie
Unterstützung Komparserie
Extras/Bit PlayerAgentur Filmgesichter
historisch, Komparsencasting
historisch, Komparsencasting
Lighting and UtilitiesBalloon-Light Berlin
Balloonlight
Balloonlight
Production ServicesFilmdienstleistungen Sören von der Heyde
Sachsen,Sa-Anh,Thüri
Sachsen,Sa-Anh,Thüri
Production ServicesStar's Dinner Express GmbH
Transportation, Travel and AccomodationCMS - Car Motion Service GmbH
AP: Christian Zaché
AP: Christian Zaché
CostumesTheaterkunst GmbH Kostümausstattung
KB: Andrea Schein
KB: Andrea Schein
DecorationRinger-Setbau | Reinhold Broil
Construction Manager
Construction Manager
Locations and StudiosZeitRaumRechercheLocation
Makeup and HairNetworX Weimar - Filmservice
Aufenthalts-und Maske,Wohnmobile (as MaGaMo GmbH)
Aufenthalts-und Maske,Wohnmobile (as MaGaMo GmbH)
PropsHahn-Grafix
Graphic Artist
Graphic Artist
Special EffectsSFX Department Berlin
Waffen
Waffen
Vehicles and aircraftsCinema Vehicle Letting Service
Vehicles and aircraftsOldtimer Handel Müller
Oldtimer
Oldtimer
Image (VFX)D-Facto Motion GmbH
Visual FX
Visual FX

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Bernadette Heerwagen2008Adolf-Grimme-PreisDarstellungWinner
Christian Granderath2008New York Television Festival [us]Best DramaWinner
Christian Granderath2008Adolf-Grimme-PreisFiktionWinner
Urs Egger2008New York Television Festival [us]Best DramaWinner
Urs Egger2008Adolf-Grimme-PreisFiktionWinner
Jacob Matschenz2008Adolf-Grimme-PreisFiktionWinner
Stefan Kolditz2008Adolf-Grimme-PreisFiktionWinner

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingGermanyarteMonday, 29/10/2007