Production accountant | Marina Laukner | |
Assistant production accountant | Silvia Richter | |
Post production supervisor | Anne Sierk | |
Vfx supervisor | Alexander Kiesl | |
Vfx supervisor | Steffen Hacker | |
Motion graphics designer | Steffen Schmidt Vorspann Gestaltung | Vorspann Gestaltung |
Compositing supervisor | Raphael Hamm Unexpected GmbH | Unexpected GmbH |
Director of photography | Johannes Imdahl | |
Director of photography | Robert Vogel | |
1st assistant camera | Christian 'Buenos' Diaz + B-Cam OP | + B-Cam OP |
2nd assistant camera | Gregor Grieshaber Vertretung | Vertretung |
2nd assistant camera | Florian Seemann | |
2nd assistant camera | Axel Zschernitz | |
Video assist/playback operator | Arnold Graggaber | |
Still photographer | Gordon Muehle | |
Casting director | Simone Bär | |
Casting assistant | Kirstin Plotz | |
Extras/bit player casting | Iris Müller | |
Costume designer | Nici Zinell teilweise historisch (80er) | teilweise historisch (80er) |
Assistant costume designer | Sandra Bormann | |
Costumer / wardrobe | Miriam Blaich | |
Costumer / wardrobe | Isabel Arni | |
Costumer / wardrobe | Caroline Habicht | |
Costume design trainee | Lisa Berndt | |
Director | Arne Feldhusen Folge 9 - 16 | Folge 9 - 16 |
Director | Christoph Schnee Folgen 1-8 | Folgen 1-8 |
1st AD (local system) | Elisabeth 'Lilly' Hagemann Arne Feldhusen | Arne Feldhusen |
1st AD (local system) | Robert Spika Folgen: 1 - 8 | Folgen: 1 - 8 |
Script continuity | Annie Großmann | |
Editor | Antonia Fenn Folge 1-8 Nom. Grimmepreis | Folge 1-8 Nom. Grimmepreis |
Editor | Knut Hake Folgen 9-16 | Folgen 9-16 |
Assistant editor | Sylva Holeksova-Scheibe und Schnitt Trailer(Indikativ)+ Previews | und Schnitt Trailer(Indikativ)+ Previews |
Key grip | Christian Scheibe Key Grip | Key Grip |
Grip | Helko Klünder Folgen 1-16 | Folgen 1-16 |
Gaffer | Martin Grothe | |
Best boy electric | André Poser | |
Best boy electric | Daniel Schellhase | |
Lighting technician / electrician | Florian Trickes | |
Lighting technician / electrician | André Poser | |
Lighting technician / electrician | Thomas-Moritz Helm | |
Lighting technician / electrician | Heiko Lehmann | |
Additional electrician | Johannes Kagerer 2 Drehtage | 2 Drehtage |
Additional electrician | Andreas Knäblein | |
Lighting assistant | Susi Schwinge | |
Makeup artist / hair stylist | Pascal Herr | |
Makeup artist / hair stylist | Saskia Sudau | |
Composer | Andreas Koslik | |
Producer | Kerstin Ramcke | |
Producer | Holger Ellermann | |
Production designer | Heike Wolf-Aury Folge 1-16 | Folge 1-16 |
Assistant production designer | Christian Sitta Folge 9-16 | Folge 9-16 |
Assistant production designer | Ana-Mona Müller-Schwerin | |
Prop master | Elke Grundig | |
Standby props | Torsten Kuhne Folge 9-16 | Folge 9-16 |
Standby props | Christoph Walcker Folgen 1-8 | Folgen 1-8 |
Location scout | Marei Wenzel Folge 1-16 | Folge 1-16 |
Location scout | Thomas Prommersberger | |
Scenic painter | Fee Doßmann i.A.v. Frank Tauchmann | i.A.v. Frank Tauchmann |
Art department trainee | Simon Rühlemann | |
Line producer | Manfred Lenert | |
Production manager | Dietmar Fischer | |
Assistant production manager | Louisa Behrends | |
Unit manager (local system) | Wiebke Scherenberger Folgen 9 - 16 | Folgen 9 - 16 |
Unit manager (local system) | Gernot Sprenger | |
Location manager (local system) | Peter Geidel | |
Set manager/ floor manager | Gisela Emberger Folgen 1-16 | Folgen 1-16 |
Production assistant | Miguel Angelo Pate Assistent der Aufnahmeleitung, Folge 1-8 | Assistent der Aufnahmeleitung, Folge 1-8 |
Production assistant | Silke Gebauer Assistenz der Motiv-AL | Assistenz der Motiv-AL |
Production driver | Wilfried Schäfer | |
Production driver | Paul Pietrzak | |
PA intern | Christina Syring | |
Screenwriter | Andreas Heckmann Folgen 9-12 | Folgen 9-12 |
Screenwriter | David Safier Folge 1-8 und 13-16 | Folge 1-8 und 13-16 |
Production sound mixer | Uwe Griem | |
Production sound mixer | Uve Haußig Folge 9-16 | Folge 9-16 |
Boom operator | Rainer Gerlach | |
Boom operator | Timon Krüger | |
Sound re-recording mixer | Jörg Klaußner Episoden 3-16 | Episoden 3-16 |
Sound designer | Thorsten Minning | |
Foley artist | Peter Sandmann | |
Special effects supervisor | Michael Bouterweck PYROTECHNIK Bouterweck GMBH | PYROTECHNIK Bouterweck GMBH |
Special effects technician | Heiko Stark | |
Special effects technician | Daniela Goepel | |
Stunt coordinator | Alister Mazzotti auch Stunt Double Kai Lentrodt | auch Stunt Double Kai Lentrodt |
Assistant stunt coordinator | Wolfgang Stegemann | |
Stuntman/woman | Zoltan Toth | |
Stuntman/woman | Wolfgang Stegemann Stunt Rigger | Stunt Rigger |
Commissioning editor | Dr. Bernhard Gleim NDR | NDR |
Commissioning editor | Catharina Junk | |