Production accountant | Thomas Wolff | |
Post production supervisor | Anne Sierk | |
Director of photography | Matthias Tschiedel | |
2nd unit dop | Jan Meckel | |
2nd unit dop | Christian Klopp | |
1st assistant camera | Toni Mayer | |
2nd assistant camera | James Wright A-Kamera Vertretung | A-Kamera Vertretung |
2nd assistant camera | Julia Schlingmann | |
Still photographer | Boris Laewen | |
Casting assistant | Sue Petzold praktika - gitta uhlig casting | praktika - gitta uhlig casting |
Extras/bit player casting | Eva Wirth | |
Assistant costume designer | Sabine Böbbis | |
Additional costumers | Maximiliane Hermes | |
Director | Dror Zahavi | |
1st AD (local system) | Raimond Schultheis | |
Script continuity | Dorthe Peperkorn | |
Editor | Fritz Busse | |
Key grip | Agis Stamos | |
Grip | Timo Pesek | |
Gaffer | Martin Fischer | |
Best boy electric | Steffen Birker | |
Lighting assistant | Miklos Endres | |
Composer | Oliver Gunia | |
Production designer | Sonja Strömer Hamburg | Hamburg |
Prop master | Anna Stuckmann | |
Standby props | Rudolf Kötter | |
Assistant stand by props | Mareike Florczik | |
Property driver | Jan Kretzschmar | |
Assistant to line producer | Ralph Homuth | |
Production manager | Peter Nawrotzki | |
Assistant production manager | Sandra Hoenig Hamburg | Hamburg |
Unit manager (local system) | Jens Riedel | |
Location manager (local system) | Jan Zigulla + Scouting | + Scouting |
Set manager/ floor manager | Oliver Hoenig | |
Production assistant | Felix Krusche Runner | Runner |
Production assistant | Michael von Wolfframsdorff | |
Production driver | Benjamin Ackermann | |
Production driver | Jan Müller-Jeppsson | |
Production sound mixer | Thorsten Schröder | |
Production sound mixer | Udo Oberle Als Tonassistent,nicht als Tonmeister | Als Tonassistent,nicht als Tonmeister |
Stunt coordinator | Thomas Bloem Stunt Unit | Stunt Unit |
Stunt driver | Gerfried Reinitzhuber | |
Stunt driver | Thomas Bloem Race and Driving Stunts | Race and Driving Stunts |