Director | Hermine Huntgeburth |
---|---|
Written by | Elfie Donnelly |
Production | Bavaria Filmverleih- und Produktions GmbH [de] |
Sound format | Dolby SRD / Dolby digital (5.1, 6 channels) |
---|
Actor | Role name | Voice actor / SpeakerVoice actor |
---|---|---|
Max Befort | Florian [L] | |
Sidonie von Krosigk | Bibi Blocksberg [L] | |
Corinna Harfouch | Rabia [L] | |
Ulrich Noethen | Bernhard Blocksberg [L] | |
Katja Riemann | Barbara Blocksberg [L] | |
François Goeske | Benny [SR] | |
Mareike Lindenmeyer | Hexe Edwina [SR] | |
Inga Busch | Karla Kolumna [SR] | |
Christian Nickel | Tom [SR] | |
Monica Bleibtreu | Walburgia [SR] | |
Elea Geissler | Arkadia [SR] | |
Jeanette Hain | Annalena [SR] | |
Anja Sommavilla | Schubia [SR] | |
Lesley Higl | Skelett [BP] | |
Diana de Morales | Hexe des inneren Kreises [BP] | |
Ines Novak | junge Hexe |
Activity | Name | Comment |
---|---|---|
Assistant production accountant | Christina Ernst | |
VFX production coordinator | Denis Behnke | |
3d artist | Dirk Müller [1] Landrover, Zauberformel | Landrover, Zauberformel |
Screen designer | Armando Zeitz Computerzuspielungen On-Set | Computerzuspielungen On-Set |
Digital compositor / compositing artist | Norbert Ruf | |
Director of photography | Martin Langer | |
2nd unit dop | Dixie Schmiedle und Luftaufnahmen | und Luftaufnahmen |
2nd unit dop | Britta Becker | |
Camera operator | Helmfried Kober 2. Kamera | 2. Kamera |
1st assistant camera | Matthias 'Mattes' Boch B-Kamera, 2nd Unit | B-Kamera, 2nd Unit |
1st assistant camera | Sascha 'Sash' Seitz add. 2.AC, A-Cam + 1.AC, B-Cam | add. 2.AC, A-Cam + 1.AC, B-Cam |
2nd assistant camera | Friederike Heß Zusatz | Zusatz |
2nd assistant camera | Ute Haupt | |
Steadicam focus puller | Armin Golisano Mike Bartlett | Mike Bartlett |
Clapper/loader | Sascha 'Sash' Seitz | |
Video assist/playback operator | Michael Rathgeber | |
Casting director | An Dorthe Braker | |
Costume designer | Maria Dimler fantasy | fantasy |
Assistant costume designer | Evelyn Straulino fantasy | fantasy |
Assistant costume designer | Carola Raum | |
Costumer / wardrobe | Beatrice Alder 2nd Unit | 2nd Unit |
Tailor | Antje Sixel | |
Director | Hermine Huntgeburth | |
2nd unit director | Hellmut Fulss | |
1st AD (local system) | Peer Menke | |
Trainee director's department | Helga Krischke 2nd Unit | 2nd Unit |
Editor | Hansjörg Weißbrich | |
Key grip | Christian Paschoud | |
Special constructions | Christian Saalfeld Balloonlights | Balloonlights |
Gaffer | Wolfgang Dell | |
Best girl electric | Therese Andersson /Rigging OB/2 Unit OB | /Rigging OB/2 Unit OB |
Rigging gaffer | Therese Andersson | |
Lighting technician / electrician | Martin Wildgruber 2nd Unit | 2nd Unit |
Lighting technician / electrician | Lars Voigtländer | |
Lighting technician / electrician | Gerald von der Linden | |
Lighting technician / electrician | Raphael Fink | |
Lighting technician / electrician | Ingolf Schmidt | |
Lighting assistant | Markus Thanner | |
Makeup artist / hair stylist | Ulrike Woiwode 4 Wochen Aushilfe | 4 Wochen Aushilfe |
Makeup artist / hair stylist | Sabine Hehnen-Wild | |
Makeup artist / hair stylist | Patricia Grotz Zusatzmaske | Zusatzmaske |
Makeup artist / hair stylist | Martine Flener | |
Fx makeup artist | Niciy Axt Zusatzmaske | Zusatzmaske |
Fx makeup artist | Georg Korpás | |
Fx makeup artist | Sabine Skuhra | |
Wig maker | Kurosch Akhavan | |
Composer | Biber Gullatz | |
Composer | Moritz Freise | |
Logic operator | Benjamin Schlez u.a.Dt. Filmorchest.Babelsberg | u.a.Dt. Filmorchest.Babelsberg |
Song | Benjamin Schlez und Music Editor | und Music Editor |
Producer | Bernd Krause | |
Production designer | Uwe Max Szielasko | |
Production designer | Susann Bieling | |
Assistant production designer | Hayo Wolfram | |
Set decorator | Anette Ingerl | |
Prop master | Sarah Gerg | |
Standby props | Babett Pönisch | |
Assistant stand by props | Sophie Albrecht | |
Set builder | James Khan Studiobau-blocksberg | Studiobau-blocksberg |
Draughtsman/set designer | Claudia Schäfer [1] | |
Scenic painter | Rudolph Reinstadler Steinlandschaft, Oberfläche | Steinlandschaft, Oberfläche |
Sculptor | Dominik Reindl Bäume und Wurzeln | Bäume und Wurzeln |
Sculptor | Markus Donhauser Steinlandschaft, Tierplastiken | Steinlandschaft, Tierplastiken |
Prop designer | Detlef A. Döge Ölbilder, Patinierung | Ölbilder, Patinierung |
Property driver | Marcus Weber | |
Line producer | Sabine Eichinger | |
Production manager | Oliver Nommsen | |
Assistant production manager | Charlotte Anselm | |
Location manager (local system) | Benny Frank | |
Set manager/ floor manager | Erwin Netzer | |
Set manager/ floor manager | Raimund Fink 2nd Unit | 2nd Unit |
Production assistant | Manfred Harth Set-AL-Assi | Set-AL-Assi |
Production driver | Diana de Morales | |
PA intern | Thomas Roßbach 2 Wochen Setpraktikant | 2 Wochen Setpraktikant |
PA intern | Sören Bode Büro, München | Büro, München |
Screenwriter | Elfie Donnelly | |
Production sound mixer | Roland Winke | |
Boom operator | Maurice Condé | |
Boom operator | Frank Gorgas | |
Sound re-recording mixer | Michael Kranz | |
Sound designer | Christoph von Schönburg | |
Sound designer | Friedrich M. Dosch | |
Special effects technician | Phillip Braunschober Heinz Ludwig | Heinz Ludwig |
Model maker | Saskia Stoewer | |
Stunt coordinator | Tanja de Wendt | |
Choreographer | Regina Weber |
Company | Comment |
---|---|
Bavaria Filmverleih- und Produktions GmbH [de] |
Department | Company | Comment |
---|---|---|
Animals for Film | Filmtiere Christoph Kappel Katze Ziegen Hühner | Katze Ziegen Hühner |
Animals for Film | Filmtierschule Zimek Kater Maribor | Kater Maribor |
Finance/Law/Insurance | Sachverständigengemeinschaft Scherer Schadenabwicklung | Schadenabwicklung |
Production Services | Kipper Filmservice GmbH | |
Production Services | Pausenlos Catering München, Naumburg | München, Naumburg |