Production accountant | Thomas Wolff | |
Motion graphics designer | Rick Baxstar SMS Apps | SMS Apps |
Colorist | Jakob Ihde SDR, Cine+ | SDR, Cine+ |
Director of photography | Florian Emmerich | |
Camera operator | Ralf Schlotter | |
1st assistant camera | Tim Sydow ALEXA B- Kamera alle Drehtage | ALEXA B- Kamera alle Drehtage |
1st assistant camera | Daniel Erb A-Kamera | A-Kamera |
2nd assistant camera | Kaja Styczynska | |
Still photographer | Manju Sawhney | |
Still photographer | Marion von der Mehden | |
Casting director | Ursula Danger | |
Casting assistant | Bernhard Henning | |
Costume designer | Cornelia Streiter | |
Costumer / wardrobe | Carmen Oertwig | |
Additional costumers | Mechthild Arends | |
Director | Ariane Zeller | |
1st AD (local system) | Anne Braucks | |
Script continuity | Sarah Schneidermann | |
Extras coordinator | Tale-Maja Herkt 2 DT | 2 DT |
Editor | Regina Bärtschi GRIMME PREIS NOMINIERUNG | GRIMME PREIS NOMINIERUNG |
Assistant editor | Till Zschieschow | |
Key grip | Jaro Spana | |
Key grip | Carsten Henkst Zwei Tage Vertretung | Zwei Tage Vertretung |
Gaffer | Christopher Rüttger | |
Additional electrician | Henning Schulze [1] | |
Makeup artist / hair stylist | Birgit Neumeister | |
Composer | Oliver Thiede Oliver Thiede | Oliver Thiede |
Producer | Susanne Freyer | |
Producer | Karoline Müller | |
Production designer | Adrienne Zeidler nominiert Grimmepreis | nominiert Grimmepreis |
Assistant production designer | Fritzie Benesch | |
Prop master | Ilse Töpfer | |
Standby props | Rudolf Kötter | |
Location scout | Wladik Subow Hamburg + Ostsee | Hamburg + Ostsee |
Location scout | Benjamin Ackermann | |
Set builder | Harry Bollhöfener Cine Bau | Cine Bau |
Set builder | Gerald Gustav Cine-Bau | Cine-Bau |
Graphic artist | Stefanie Butscheidt | |
Property driver | Marius Jacob | |
Line producer | Thomas Bretschneider | |
Production manager | Frank Hechler | |
Unit manager (local system) | Jessika Matysiak | |
Location manager (local system) | Wladik Subow Hamburg + Ostsee | Hamburg + Ostsee |
Set manager/ floor manager | Jens Bürger | |
Production assistant | Lukas Lankisch | |
Assistant set/floor manager | Vanessa Bielicke 1 Woche | 1 Woche |
Screenwriter | Annette Simon Überarbeitung | Überarbeitung |
Screenwriter | Frank Zeller | |
Screenwriter | Ariane Zeller | |
Production sound mixer | Michael Hemmerling | |
Boom operator | Marc Zeunert | |
Sound designer | Oliver Barth Sound Effects Editor | Sound Effects Editor |
Special effects technician | Rasmus Hirthe für Skodock SFX | für Skodock SFX |
Commissioning editor | Corinna Liedtke | |
Commissioning editor | Caren Toennissen | |