Director | Dennis Gansel |
---|---|
Written by | Dirk Ahner, Andrew Birkin, Sebastian Niemann, Michael Ende (literary source) |
Production | Rat Pack Filmproduktion GmbH [de], Malao Film, Warner Bros. Entertainment GmbH [de], Studio Babelsberg Motion Pictures GmbH [de], Bavaria Studios GmbH [de] |
Distributor | Warner Bros. Pictures Germany [de] |
Start of shooting | 17/10/2016 |
---|---|
End of shooting | 07/02/2017 |
Locations | Berlin, München, Kapstadt |
Filming regions | East Germany, South Germany |
Actor | Role name | Voice actor / SpeakerVoice actor |
---|---|---|
Solomon Gordon | Jim [L] | |
Henning Baum | Lukas [L] | |
Annette Frier | Frau Waas [SR] | |
Christoph Maria Herbst | Herr Ärmel [SR] | |
Uwe Ochsenknecht | König Alfons der Viertel-vor-Zwölfte [SR] | |
Mrs. Grindtooth (German) [SR] | Judy Winter | |
Milan Peschel | Scheinriese [SR] | |
Rick Kavanian | Wilde 13 [SR] | |
Volker Zack | Postman [SR] | |
Paul Courtenay Hyu | Blüte der Gelehrsamkeit #4 [SR] | |
Finn-Luka Schmidt | Japanischer Prinz [SR] | |
Nepomuk (English) [SR] | Raphael von Blumenthal | |
Zoe Stehle | Indianer Mädchen [SR] | |
Thuy-Van Truong | Mandala woman [BP] | |
Hikaru Inagawa | Blüten der Gelehrsamkeit [BP] |
Activity | Name | Comment |
---|---|---|
Production accountant | Sandra May mit Fördermitteln | mit Fördermitteln |
Accountant | Johannes Enßlin | |
Accountant | Daniela Seelos | |
Assistant production accountant | Brigitte Alsbach Januar 2017 | Januar 2017 |
Assistant production accountant | Judith Hellriegel | |
Assistant production accountant | Fenja Uhlenkamp | |
Vfx producer | Helena Wegmann | |
3d character animator | Hartmut Engel | |
Post production supervisor | Elke Andreas-Möller | |
Vfx supervisor | Jan-Hilmar Petersen Australien | Australien |
Vfx supervisor | Frank Schlegel | |
Vfx supervisor | Jan Stoltz für TRIXTER | für TRIXTER |
VFX production coordinator | Eva Mularonek RISE | Visual Effects Studios | RISE | Visual Effects Studios |
VFX production coordinator | Sybella Stevens | |
VFX production coordinator | Christine Resch Vendor VFX Coordinator - Trixter | Vendor VFX Coordinator - Trixter |
VFX technical director | Philipp Wibisono | |
3d artist | Nils Nißing | |
3d artist | Niels Roscher Senior Rigger | Senior Rigger |
Digital compositor / compositing artist | Sophie Diet | |
Digital compositor / compositing artist | Martin Pedreira (Trixter) | (Trixter) |
Digital compositor / compositing artist | Jan Piccart Lead Compositor (Trixter) | Lead Compositor (Trixter) |
Digital compositor / compositing artist | Daniel Hartlehnert RiseFX | RiseFX |
Digital matte painter | Sven Sauer | |
Colorist | Roland Murrer Dailies | Dailies |
Director of photography | Torsten Breuer | |
Eng camera | Benjamin Klumpp Making Of / EPK | Making Of / EPK |
Camera operator | Michael Rathgeber Steadicam Operator, B-Cam | Steadicam Operator, B-Cam |
Steadicam operator | Michael Rathgeber 65 DT B-Cam/Steadi | 65 DT B-Cam/Steadi |
VR camera operator | Bernhard Russow | |
1st assistant camera | Julian Taro Hitomi B-Cam | B-Cam |
1st assistant camera | Alexander Kohn 1 DT Nachdreh | 1 DT Nachdreh |
1st assistant camera | Christian Clarenz A-Cam | A-Cam |
2nd assistant camera | Alexander Kohn 2nd Unit | 2nd Unit |
2nd assistant camera | Sebastian Ganschow Nachdreh | Nachdreh |
2nd assistant camera | Fabio Seyding Additional // B-Cam | Additional // B-Cam |
2nd assistant camera | Florian Bellack A-Cam | A-Cam |
2nd assistant camera | Friedemann Röse B-Cam | B-Cam |
2nd assistant camera | Mirko Hans 4 DT Vertretung A-Cam | 4 DT Vertretung A-Cam |
DIT digital imaging technician | Felix Rauch 2nd Unit | 2nd Unit |
DIT digital imaging technician | Santiago Sartori QTake | QTake |
Data wrangler / digital loader | Björn Mayer | |
Still photographer | Conny Klein | |
Still photographer | Marco Nagel | |
Casting director | Nina Haun | |
Casting director (children) | Jacqueline Rietz | |
Casting assistant | Melanie Waelde Kinder (Deutschland) | Kinder (Deutschland) |
Casting assistant | Laura Buschhagen Volontärin | Volontärin |
Casting assistant | Alrun Seifert | |
Extras/bit player casting | Karo Schnelle | |
Costume designer | Ute Paffendorf Nominierung Deutscher Filmpreis in "Jim Knopf und die Wilde Dreizehn" | Nominierung Deutscher Filmpreis in "Jim Knopf und die Wilde Dreizehn" |
Costume supervisor | Dorota Budna | |
Assistant costume designer | Marita Hoffjann | |
Costumer / wardrobe | Stefanie Backhaus | |
Costumer / wardrobe | Tamara Schüller | |
Costume interpreter | Petra E. Becker Kostüme Frau Mahlzahn,Tänzerin | Kostüme Frau Mahlzahn,Tänzerin |
Draper / patternmaker | Eike Neumann Cutter/Leitung der Schneiderei (Herren und Damen) | Cutter/Leitung der Schneiderei (Herren und Damen) |
Additional costumers | David Werer | |
Additional costumers | Agnès Claude Set+ Kostüm Änderungen | Set+ Kostüm Änderungen |
Additional costumers | Karin Faltlhauser Fest: Prep, Fitting, Patina, Set | Fest: Prep, Fitting, Patina, Set |
Tailor | Tabea Fock | |
Tailor | Christina Budniewski Frau Haas / Frau Mahlzahn / Tänzerinnen externe Werkstatt | Frau Haas / Frau Mahlzahn / Tänzerinnen externe Werkstatt |
Tailor | Ulrike Diallo Mitarbeit inWerkstatt | Mitarbeit inWerkstatt |
Tailor | Moni Wallberg Herrenanzüge Hr. Ärmel | Herrenanzüge Hr. Ärmel |
Tailor | Franka Ehret Fabrications, modifications Crowd | Fabrications, modifications Crowd |
Tailor | Katrin Kobold Tailor | Tailor |
Costume distressing | Cäcilia Hubel | |
Costume dyeing | Céline Pelé | |
Costume dyeing | Sonia Inés Rocha KB Ute Paffendorf | KB Ute Paffendorf |
Costume design trainee | Seung Hee Wagner Schneiderei, Kostüm Patina, Gadrobiere | Schneiderei, Kostüm Patina, Gadrobiere |
Director | Dennis Gansel | |
2nd unit director | Axel Eichhorst | |
1st AD (local system) | Jan Sebastian Ballhaus | |
1st AD (local system) | Susanne Förg 1st AD 2nd Unit | 1st AD 2nd Unit |
Crowd 2nd AD (local system) | Tatiana Merizalde Dobles | |
Script continuity | Jan Birka | |
Script continuity | Sascha Schreiber 2nd Unit | 2nd Unit |
Storyboard artist | Axel Eichhorst | |
Actor coach (children) | Beate Kurecki | |
Extras coordinator | Ricardo Ewert 2 DT | 2 DT |
Editor | Ana de Mier y Ortuno Co-Editor | Co-Editor |
Editor | Ueli Christen | |
Online editor | Ion-Petru Tanase | |
Assistant editor | Rene Bernbeck | |
VFX editor | Paloma Schnitzer | |
VFX editor | Mirko Scheel | |
VFX editor | Rene Bernbeck | |
VFX editor | Jan Reichmann Trixter Film GmbH | Trixter Film GmbH |
Key grip | Robert Wedemeyer | |
Grip | Paolo Sanzani | |
Gaffer | Fred Dombrowka | |
Best boy electric | Vincent Oktay | |
Lighting technician / electrician | Joran Ost | |
Lighting technician / electrician | Florian Wolf 2. unit | 2. unit |
Lighting technician / electrician | Jonathan Kaiser Nachdreh Berlin | Nachdreh Berlin |
Lighting technician / electrician | Sampo Lüttge Nachdreh 1 DT | Nachdreh 1 DT |
Lighting technician / electrician | Christopher Rüttger | |
Lighting technician / electrician | Frank Marggraf | |
Lighting technician / electrician | Tilman Hautsch 2. Unit | 2. Unit |
Additional electrician | Michael Behrends | |
Balloon light operator | Christian Weber | |
Balloon light operator | Christian Saalfeld Clouds,Tubes,Ballone | Clouds,Tubes,Ballone |
Lighting assistant | Jaspar Henschke Berlin Crew | Berlin Crew |
Key makeup artist/hair stylist | Georg Korpás | |
Makeup artist / hair stylist | Anne-Marie Walther | |
Makeup artist / hair stylist | Katharina Rebecca Thieme HoD Mandala-Crowd | HoD Mandala-Crowd |
Makeup artist / hair stylist | Jelka Hesse Vorbereitung | Vorbereitung |
Makeup artist / hair stylist | Christine Bernrieder | |
Makeup artist / hair stylist | Anett Weber Crowd Fitting und Dreh | Crowd Fitting und Dreh |
Makeup artist / hair stylist | Juliane Hübner | |
Fx makeup artist | Stuart Szymanski | |
Additional make up artist | Katja Melches fittings | fittings |
Additional make up artist | Annett Schulze asian fantasy, wigfittings | asian fantasy, wigfittings |
Additional make up artist | Rebekka Schwark | |
Additional make up artist | Karla Meirer | |
Additional make up artist | Christina Birnbaum | |
Additional make up artist | Nicole Förster Fitting / Dreh - Mandala | Fitting / Dreh - Mandala |
Additional make up artist | Marika Knappe Fitting/Dreh Mandala | Fitting/Dreh Mandala |
Composer | Ralf Wengenmayr | |
Music supervisor | Hannah Leuze | |
Producer | Christian Becker | |
Delegate producer | Derrick H. Myer | |
Executive producer | Matthias Rosenberger | |
Producer | Tina Kringer | |
Co-producer | Carl L. Woebcken | |
Co-producer | Christoph Fisser | |
Assistant to producer | Felix Schreiber | |
Production designer | Matthias Müsse Nominierung Dt. Filmpreis 2019 | Nominierung Dt. Filmpreis 2019 |
Art director | Patrick Herzberg | |
Art director | Cornelia Ott | |
Art director | Uwe Stanik | |
Set decorator | Tilman Lasch München | München |
Set decorator | Ingeborg Heinemann | |
Assistant set decorator | Friederike Beckert | |
Set decoration buyer | John Kalus | |
Art department assistant | Valentina Alexander Art Department Trainee | Art Department Trainee |
Prop master | Axel Kahnt | |
Assistant to propmaster /- buyer | Susanne Steim Ass. Prop Master | Ass. Prop Master |
Standby props | Joachim Keppler | |
Standby props | Kay Schilling 2. Unit Innenrequisite - Außen | 2. Unit Innenrequisite - Außen |
Set dresser | Frank Noack Mandala | Mandala |
Set dresser | Florian Radloff | |
Set dresser | Uli Passauer | |
Set dresser | Saga Fermin Lummerland + vorbau Ping | Lummerland + vorbau Ping |
Set dresser | Tim Sehling | |
Art department coordinator | Meredith Rowe Szenenbild Koordinatorin, Deutschland | Szenenbild Koordinatorin, Deutschland |
Assistant stand by props | Saskia Tegethoff | |
Assistant stand by props | Adrian Gebauer Ab 15. DT 2nd Unit/Props | Ab 15. DT 2nd Unit/Props |
Greens person | Jule Bünsche Lummerland für Set Land | Lummerland für Set Land |
Greens person | Daniele Drobny Leading Greens für Set Land | Leading Greens für Set Land |
Location scout | Christian Meinecke Archiv+Recherche PreProduction | Archiv+Recherche PreProduction |
Set builder | Armin Hecht | |
Set builder | Maria Mathauser | |
Set builder | Benjamin Conci München | München |
Set builder | Robert Wimmer 1 Tag in München | 1 Tag in München |
Stand by set builder | Roman Berger | |
Stand by set builder | Thomas Wimmer München | München |
Stand by set builder | Andreas Zuhr assistant construction manager | assistant construction manager |
Rigging, special constructions | Thomas Pilz | |
Artist painter | Felix Maurice Manchon | |
Draughtsman/set designer | Adina Herbell Set Designer | Set Designer |
Draughtsman/set designer | Celina Hollaender Junior Set Designer | Junior Set Designer |
Draughtsman/set designer | Michael Lieb Set Designer | Set Designer |
Scenic painter | Verena Spatz Studio Babelsberg | Studio Babelsberg |
Scenic painter | Ines Johnson-Spain | |
Sculptor | Till Zimmermann münchen | münchen |
Sculptor | James Cowley Head Sculptor | Head Sculptor |
Sculptor | Julie Speck Modellbau | Modellbau |
Sculptor | Karoline Hinz | |
Sculptor | Markus 'Xaver' Steinberger | |
Sculptor | Julius Haderthauer | |
Prop maker | Robert Wiesner special props | special props |
Prop maker | Lisa Loher Anfertigung von Grafiken, Handschriften, Requisiten | Anfertigung von Grafiken, Handschriften, Requisiten |
Prop maker | Kobita Syed | |
Prop maker | Alessandro Emilio La Rocca | |
Food stylist | Burkhard Borke Nutsch | |
Graphic artist | Saskia van de Calseijde Kaufladen Frau Waas | Kaufladen Frau Waas |
Prop hand | Maira Bieler | |
Property driver | Andre Kronberg Req | Req |
Art department trainee | Caroline Tao Niang Schonert Szenenbildpraktikantin Babelsberg | Szenenbildpraktikantin Babelsberg |
Line producer | Oliver Nommsen | |
Line producer | Uli Fauth | |
Assistant to line producer | Johanna Paulke | |
Production manager | Natalie Clausen | |
Senior stage manager | Michael Hilscher | |
Production coordinator | Doris Edwards | |
Assistant production manager | Kerstin Baldini | |
Unit manager (local system) | Anissa Mehnert Berlin & München | Berlin & München |
Set manager/ floor manager | Christian Metz Babelsberg + 1DT Nachdreh 2017 | Babelsberg + 1DT Nachdreh 2017 |
Production secretary | Johanna Ihle | |
Production secretary | Julia Becker | |
Assistant set/floor manager | Valentin Spengemann | |
Production driver | Michael Sittner | |
Production driver | Peter Niefert | |
Production driver | Hannes Schamberger München Bavaria Studio | München Bavaria Studio |
Production driver | Sebastian von Merveldt | |
Production driver | Harald Philippi | |
Production driver | Florian Leonhardt München | München |
Production driver | Frank Gust | |
Set runner | Alexander Walzl | |
Set runner | Lukes Collin | |
Screenwriter | Sebastian Niemann | |
Screenwriter | Andrew Birkin | |
Screenwriter | Dirk Ahner | |
Literary source | Michael Ende | |
Script translator | Collin McMahon | |
Production sound mixer | Dirk-Teo Schäfer | |
Boom operator | Martin Schmidt | |
Boom operator | Felix Kaufmann 1 Woche Krankheitsvertretung | 1 Woche Krankheitsvertretung |
Assistant to sound re-recording mixer | Karim El Morr | |
Sound designer | Heiko Maile Character sound design "Emma" | Character sound design "Emma" |
Supervising foley editor | Normann Büttner | |
Adr recordist | Benedikt Mühle ADR MUC | ADR MUC |
Foley recordist | Normann Büttner | |
Adr editor | Micki Joanni ADR/DUBBING | ADR/DUBBING |
Foley artist | Max Bauer | |
Special effects supervisor | Burkhard Borke Nutsch - PackShots / Nachdreh | - PackShots / Nachdreh |
Special effects supervisor | Dirk Lange | |
Special effects supervisor | Björn Friese für bffx | für bffx |
Special effects technician | Peter Crajé | |
Special effects technician | Felix Bartholomä Eis, Rauch, Wasserwerfer,... | Eis, Rauch, Wasserwerfer,... |
Special effects technician | Ronny Horning | |
Special effects technician | Rasmus Hirthe für bffx | für bffx |
Special effects technician | Sebastian Bulst | |
Special effects technician | Moritz Kosanke | |
Special effects technician | Daniel Pudewill for BFFX | for BFFX |
Special effects technician | Kim Ruhnau für BFFX | für BFFX |
Special effects technician | Jens Dunkel bei bffx | bei bffx |
Special effects technician | Phillip Braunschober Harald Rüdiger / Dirk Lange | Harald Rüdiger / Dirk Lange |
Model maker | Simon Weisse miniatures for VFX | miniatures for VFX |
Stunt coordinator | Rainer Werner | |
Stuntman/woman | Matthias Schendel für Rainer Werner | für Rainer Werner |
Stuntman/woman | Dong Hyun Yoon | |
Stuntman/woman | Oliver Fritsche HeadRigger | HeadRigger |
Stunt driver | Armin Sauer engine driver | engine driver |
Video-producer | Sophie Morawetz Making Of/Behind the Scenes | Making Of/Behind the Scenes |
Child supervisor | Silvia Willmy |
Company | Comment |
---|---|
Rat Pack Filmproduktion GmbH [de] | |
Malao Film | |
Warner Bros. Entertainment GmbH [de] | |
Studio Babelsberg Motion Pictures GmbH [de] | |
Bavaria Studios GmbH [de] |
Company | Comment |
---|---|
Warner Bros. Pictures Germany [de] |
Department | Company | Comment |
---|---|---|
Cameras and Utilities | ARRI Rental Deutschland GmbH | |
Cameras and Utilities | Panoptimo GmbH | |
Grip | ARRI Rental Deutschland GmbH | |
Extras/Bit Player | Agentur Filmgesichter | |
Extras/Bit Player | Agentur PRODUCER'S FRIEND Recherche Double | Recherche Double |
Lighting and Utilities | ARRI Rental Deutschland GmbH | |
Lighting and Utilities | Zasa Lights GmbH | balloonlight systems Clouds,Tubes,Ballons | Clouds,Tubes,Ballons |
Advertising/Presentations | The White Rabbit Key Visual development, cinema poster design, creation of marketing content for cinema & home video | Key Visual development, cinema poster design, creation of marketing content for cinema & home video |
Finance/Law/Insurance | DFG - Deutsche FilmversicherungsGemeinschaft Filmversicherung | Filmversicherung |
Production Services | astRein Fußmatten Fußmattenservice | Fußmattenservice |
Production Services | bloc inc filmservice GmbH Trailer | Trailer |
Production Services | GPDS GERMAN PROTECT & DEFENSE SERVICE GmbH SetMedic | SetMedic |
Production Services | Herz Medical GmbH SetMedic | SetMedic |
Production Services | Kaffee-Service Berlin Peter Ganss GmbH Espresso-Service | Espresso-Service |
Transportation, Travel and Accomodation | Berliner Kartonexpress Kartons/Verpackungen | Kartons/Verpackungen |
Transportation, Travel and Accomodation | Carry Grand Limousinen+Shuttleservice CG Fahrservice | CG Fahrservice |
Costumes | Couleur & Co. / Constanze Schuster Patina Rüstungen | Patina Rüstungen |
Costumes | Fiona Bennett & Hans-Joachim Boehme GbR Costume design Ute Paffendorf | Costume design Ute Paffendorf |
Costumes | FTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH Muc | Muc |
Costumes | Kostümfundus Babelsberg GmbH KB: Ute Paffendorf | KB: Ute Paffendorf |
Costumes | PATIN-A SHOP GmbH Costume supplies | Costume supplies |
Costumes | Theaterkunst GmbH Kostümausstattung KB: Ute Paffendorf | KB: Ute Paffendorf |
Costumes | Wellenstein zeitgenössische Kostüme GmbH KB: Ute Paffendorf | KB: Ute Paffendorf |
Decoration | Art Department Studio Babelsberg GmbH | |
Decoration | Stoffwerke Marion Herdle textile Anfertigung | textile Anfertigung |
Locations and Studios | Bavaria Studios GmbH | |
Makeup and Hair | Manufaktur Perückenanfertigung Lummerland | Perückenanfertigung Lummerland |
Props | Aller-Leih Requisite | Requisite |
Special Effects | bffx | Björn Friese Spezialeffekte & Pyrotechnik SFX | SFX |
Special Effects | Imitat Makros | Makros |
Special Effects | Lange special effects | |
Score /Music | Deutsches Filmorchester Babelsberg | |
Sound (Postproduction) | Media Services GmbH - Pharos The Post Group |
Award winner | Year | Award | Category | |
---|---|---|---|---|
Matthias Müsse | 2019 | Deutscher Filmpreis [de] Bestes Szenenbild | Bestes Szenenbild | Nominated |
Frank Schlegel | 2019 | Bayerischer Filmpreis [de] Beste Visuelle Effekte | Beste Visuelle Effekte | Winner |
Dennis Gansel | 2019 | Jupiter Award [de] Bester Film (National) | Bester Film (National) | Nominated |
Christian Becker | 2019 | Deutscher Filmpreis [de] Bester Kinderfilm | Bester Kinderfilm | Nominated |
Henning Baum | 2019 | Jupiter Award [de] Bester Darsteller (National) | Bester Darsteller (National) | Nominated |
Dennis Gansel | 2018 | Filmfest München [de] Kinder-Medien-Preis. Beste Kinoproduktion | Kinder-Medien-Preis. Beste Kinoproduktion | Winner |
Dennis Gansel | 2018 | Int. Filmfest Emden-Norderney [de] | Nominated | |
Dennis Gansel | 2018 | Schlingel - Int. Filmfestival [de] Blickpunkt Deutschland | Blickpunkt Deutschland | Nominated |
Dennis Gansel | 2018 | Kikife Int. Kinderkinofestival [de] Panorama | Panorama | Nominated |
Dennis Gansel | 2018 | Gilde Filmpreis [de] Kinder- und Jugendfilm | Kinder- und Jugendfilm | Nominated |
Dennis Gansel | 2018 | Int. Filmfestival Mannheim-Heidelberg [de] Kinderfilmfest | Kinderfilmfest | Nominated |
Dennis Gansel | 2018 | Festival des deutschen Films [de] Goldener Nils | Goldener Nils | Winner |
Ralf Wengenmayr | 2018 | Hollywood Music In Media Awards [us] Best Original Score, Independent Film (Foreign Language) | Best Original Score, Independent Film (Foreign Language) | Nominated |
Type | Country | Station | Date / Time | Comment |
---|---|---|---|---|
Repeat | Germany | SAT.1 | Friday, 01/01/2021, 8.15 PM | Free-TV-Premiere |
Type | Country | Date | Comment |
---|---|---|---|
Theatre release | Germany | Thursday, 29/03/2018 |