Director | Nicolai Rohde, Kai Meyer-Ricks, Samira Radsi, Gero Weinreuter |
---|---|
Written by | Carl-Christian Demke (head writer), Orlindo Frick (co-writer) |
Production | UFA Fiction |
Start of shooting | 21/07/2015 |
---|---|
End of shooting | 10/11/2015 |
Locations | Berlin |
Filming regions | East Germany |
Episodes from/to | 1-10 |
---|
Actor | Role name | Voice actor / SpeakerVoice actor |
---|---|---|
Valerie Niehaus | Dr. Katrin Stoll [SS] | |
David Rott | Mirko Kiefer [SS] | |
Narges Rashidi | Samira Vaziri [SS] | |
Merlin Rose | Jannik Meissner [SS] | |
Katy Karrenbauer | Dorothea Lehberger [SS] | |
Tobias Licht | Rufus Haupenthal [SS] | |
Henriette Richter-Röhl | Inga Biehl [L] | |
David C. Bunners | Jimmie Pawletta [LE] | |
Tania Carlin | Franziska Sabel [LE] | |
Inga Dietrich | Martina Hagenau [LE] | |
Sven Gerhardt | Ole Jessen [LE] | |
Dennis Herrmann | Arne Gasch [LE] | |
Rebecca Immanuel | Susanne Steiner [LE] | |
Tom Keune | Carsten Pietsch [LE] | |
Peter Trabner | Hendryk Kast [LE] | |
Falk-Willy Wild | Gustav Krohn [LE] | |
Rolf Kanies | Peter Schuster [LE] | |
Jutta Wachowiak | Frau Meinhard [LE] | |
Pit Bukowski | Tobias Hagenau [LE] | |
Christopher Reinhardt | Holger Bruns [LE] | |
Gitta Schweighöfer | Irmgard Zarske [LE] | |
Hartmut Becker | Big Toni [LE] | |
Ingo Hülsmann | Robert Brink [SR] | |
Marlon Kittel | Rainer Berg in jung [SR] | |
Roman Schomburg | Detlef Wolf [SR] | |
Frank Streffing | Immobilienmakler Herr Zübert [SR] | |
Rauand Taleb | Nazim Kemal [SR] | |
Stephan A. Tölle | Timmermann, Technischer Leiter Tempelhof [SR] | |
Clara Gerst | Monika Rothmann [SR] | |
Alfred Hartung | Joe Fehling [SR] | |
Robert Mika | Walter Fendle [SR] | |
Anna Herrmann | Beate Lessing [SR] | |
Leonard Kunz | Jonatan Schuster [SR] | |
Philipp Schobesberger | Herbert Rothmann (jung) [SR] | |
Wilhelm Eilers | n.a. [SR] | |
Jon Schnäcker | Tarek [SR] | |
Anka Baier | Claudia [SRE] | |
Eva Blum | Anke [SRE] | |
Lisa Brosig | Heike 1985 [SRE] | |
Hans Diehl | n.b. [SRE] | |
Nadja Engel | Birgit [SRE] | |
Deborah Kaufmann | Anja Rothmann [SRE] | |
Marian Kindermann | Thomas Krohs [SRE] | |
Maja Lehrer | Beate Graf 1974 [SRE] | |
Stefan Mehren | Dr. Hagen (Surgeon) [SRE] | |
Frederik Schmid | Ringo [SRE] | |
Nouri Chamari | Jawad Masood [SRE] | |
Julian Kaas Elias | Andreas Meinhard [SRE] | |
Kai Müller | Sören Gasch [SRE] | |
Tobias Bieri | Rainer Kühn (jung) [SRE] | |
Marvin Schulze | Volker Sonnenberg [SRE] | |
Shawn Karlborg | Murat (Der heilige Krieger) [SRE] | |
Robin Reichelt | Hendryk Kast [SRE] | |
Frank Jendrzytza | Handwerker [BP] | |
Johannes Franke | Punker Ralf [BP] | |
Johannes Kiebranz | Serge Repin [BP] | |
Tamara Rohloff | Sarah Schuster [BP] | |
Mathilde Bundschuh | Sara-Jane | |
Günter Barton | Prof. Beck | |
Matthias Gärtner | Carsten Pietsch jung | |
Ralf Lindermann | Klaus Schenkel |
Activity | Name | Comment |
---|---|---|
Production accountant | Michael Garnatz | |
Post production supervisor | Stefanie Fiebig | |
Director of photography | Heinz Wehsling Sony F55 | Sony F55 |
Director of photography | Uli Kudicke | |
Director of photography | Rudi Schröder 2nd-Unit & B-Kamera | 2nd-Unit & B-Kamera |
Director of photography | Roman Nowocien | |
Director of photography | Matthias Papenmeier 3Folgen | 3Folgen |
2nd unit dop | Erik Krambeck Folge 8-10 | Folge 8-10 |
Camera operator | Jan Lehmann B-Kamera Block3 (8Tage) | B-Kamera Block3 (8Tage) |
Drone camera operator | David Schlange MoVI | MoVI |
Steadicam operator | Heinz Wehsling | |
1st assistant camera | Sascha Werdehausen A-Cam | A-Cam |
1st assistant camera | Michael Anlauff B Kamera - Sony F5 | B Kamera - Sony F5 |
1st assistant camera | Alexander Preuß-Kabel Zusatz Block 1 und 2 | Zusatz Block 1 und 2 |
2nd assistant camera | Annegret Sachse / Block 3 + 4 / Sony F5 | / Block 3 + 4 / Sony F5 |
Video assist/playback operator | Luisa Kemmler | |
Still photographer | Richard Hübner 21.07.2015 bis 10.11.2015 | 21.07.2015 bis 10.11.2015 |
Still photographer | Claudius Pflug Marketingfotos / 2x Vertretung | Marketingfotos / 2x Vertretung |
Extras/bit player casting | Marie-Therese Wiese | |
Costume designer | Daniela Thomas 10 Folgen | 10 Folgen |
Assistant costume designer | Gabriela Krampe | |
Costumer / wardrobe | Karmen Kaplick | |
Costumer / wardrobe | Luzy Steinberg | |
Costumer / wardrobe | Lisa-Sophia Preller Garderobenhilfe | Garderobenhilfe |
Director | Kai Meyer-Ricks | |
Director | Samira Radsi | |
Director | Nicolai Rohde | |
Director | Gero Weinreuter Pilot - Folge 1-3 | Pilot - Folge 1-3 |
1st AD (local system) | Antje Wellingerhof Folgen 8-10 | Folgen 8-10 |
1st AD (local system) | Benjamin Kohzer 2 Folgen | 2 Folgen |
Script continuity | Bea Reese Vorbereitung +5 Drehtage | Vorbereitung +5 Drehtage |
Script continuity | Christine Hopert Folgen 1-5 | Folgen 1-5 |
Script continuity | Anke Wagner | |
Editor | Andrea Schriever Folge 8-10 | Folge 8-10 |
Editor | Robert Stuprich Folge 4-5 | Folge 4-5 |
Editor | Jens Müller [1] Pilotfolgen 1-3 | Pilotfolgen 1-3 |
Trailer editor | Michele Gentile Staffel 1 | Staffel 1 |
Grip | Jaspar Henschke | |
Gaffer | 'Jay' Juan Francisco Santibañez Moreno Folge 4,5,6&7 | Folge 4,5,6&7 |
Gaffer | Michael Herrmann K.: R. Nowocien/ M. Papenmeier | K.: R. Nowocien/ M. Papenmeier |
Best boy electric | Olaf (Olli) Maack 10 Tage Oberbeleuchter | 10 Tage Oberbeleuchter |
Best boy electric | Frank Rous | |
Lighting technician / electrician | Ron Settgast | |
Lighting technician / electrician | Tom Herfurth | |
Lighting technician / electrician | Christopher Sälzer Block 1+4 | Block 1+4 |
Lighting assistant | Jan Renner | |
Makeup artist / hair stylist | Babette Bröseke | |
Makeup artist / hair stylist | Winnie Mattheus HOD | HOD |
Fx makeup artist | Winnie Mattheus | |
Producer | Holger Bergmann Junior Producer | Junior Producer |
Producer | Dedina Dettmers | |
Assistant to producer | Rodica Pietsch | |
Production designer | Olaf Rehahn | |
Assistant production designer | Iris Schilhab Folge 4-10 | Folge 4-10 |
Art department assistant | Luer Hasenkrug | |
Art department assistant | Manuel Assenow Technischer Support und Grafik | Technischer Support und Grafik |
Prop master | Ron Büttner | |
Prop master | Marianne Kotulek Block 2+4 | Block 2+4 |
Standby props | Bea Kosubek | |
Location scout | Silvia Eisenhut | |
Set builder | Alexander Karl Briegel Für Bühnenfisch | Für Bühnenfisch |
Scenic painter | Charua Wilfrid | |
Graphic artist | Jenny Döhren | |
Property driver | Peter Baro | |
Line producer | Katja Hartwig | |
Line production coordinator | Kerstin Plake | |
Production manager | Solveig Jork | |
Assistant production manager | Annika Nizze | |
Unit manager (local system) | Peter Ulbrich Berlin | Berlin |
Location manager (local system) | Roberto Walter | |
Set manager/ floor manager | Ender Firat Komplette 1. Staffel | Komplette 1. Staffel |
Production driver | Uwe Heinel Kostümmobil,TwoPositionTrayler | Kostümmobil,TwoPositionTrayler |
Production driver | Sascha Hübner | |
Production driver | Thomas Gießler Folge 1-7 | Folge 1-7 |
Set runner | Jermain Graeuert Folge 8 - 10 | Folge 8 - 10 |
Set runner | Ulrike Kühne ab 3. Block | ab 3. Block |
Head writer | Carl-Christian Demke | |
Co-writer | Orlindo Frick Webisodes | Webisodes |
Production sound mixer | Oliver Grafe | |
Boom operator | Christoph Dudek Folgen 1 - 3 | Folgen 1 - 3 |
Boom operator | Harald Kerl | |
Sound designer | Clemens Nürnberger | |
Stunt coordinator | Kristoffer Fuss | |
Stuntman/woman | Oliver Juhrs | |
Commissioning editor | Orlindo Frick UFA Fiction | UFA Fiction |
Company | Comment |
---|---|
UFA Fiction |
Department | Company | Comment |
---|---|---|
Grip | LichtHaus Gruppe | |
Grip | PHX Pictures GmbH [de] Luftaufnahmen | Luftaufnahmen |
Extras/Bit Player | agentur wanted | |
Lighting and Utilities | LichtHaus Gruppe | |
Finance/Law/Insurance | adag Payroll Services GmbH Komparsenabrechnung | Komparsenabrechnung |
Production Services | astRein Fußmatten Fußmattenservice | Fußmattenservice |
Production Services | Cinecat Filmcatering 1 Folge Catering | 1 Folge Catering |
Production Services | hiasberlin Kostüm/2erAufenthalt | Kostüm/2erAufenthalt |
Production Services | ProBlock Service GmbH Aufenthaltsanhänger | Aufenthaltsanhänger |
Costumes | COMME des COSTUMES KB: Daniela Thomas | KB: Daniela Thomas |
Costumes | Kostümfundus Babelsberg GmbH KB: Daniela Thomas | KB: Daniela Thomas |
Costumes | Patinierdienst | |
Costumes | polizeiteam.de Uniformen | Uniformen |
Costumes | Wellenstein zeitgenössische Kostüme GmbH KB: Daniela Thomas | KB: Daniela Thomas |
Decoration | Design & Musterbau Baub. / Bühnenfisch | Baub. / Bühnenfisch |
Props | FTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH alle Bereiche | alle Bereiche |
Props | FTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH | |
Props | Patinierdienst | |
Equipment | Kortwich Film - Ton - Technik Ton | Ton |
Type | Country | Station | Date / Time | Comment |
---|---|---|---|---|
First showing | Germany | ZDF [de] | Wednesday, 03/02/2016 |