Production accountant | Iris W. Czerner | |
Colorist | Roland Murrer Dailies | Dailies |
Colorist | Christine Hiam Final Grade | Final Grade |
Director of photography | Stephan Wagner [1] | |
1st assistant camera | Matthias 'Matze' Börner B-Kamera | B-Kamera |
1st assistant camera | Florian Trautwein Alexa | Alexa |
Data wrangler / digital loader | Jochen Keller Alexa | Alexa |
Casting director | Dorothee Weyers | |
Casting director | Maria Ochs Casting der Jugendlichen | Casting der Jugendlichen |
Casting assistant | Judith Maria Muschalla | |
Costume designer | Juliane Maier | |
Assistant costume designer | Melanie Salfert | |
Costumer / wardrobe | Ildiko Okolicsanyi | |
Costumer / wardrobe | Tini Fetscher | |
Costume dyeing | Sonia Inés Rocha KB Juli Meier | KB Juli Meier |
Director | Buket Alakus | |
1st AD (local system) | Ires Jung | |
Crowd 2nd AD (local system) | Maria Ochs | |
Script continuity | Nina Felicitas Schuchardt | |
Editor | Andreas Radtke | |
Assistant editor | Martin Bomke | |
Key grip | Klaus Sprenger 2. Kamera / Key Grip | 2. Kamera / Key Grip |
Gaffer | Johannes Naber | |
Best boy electric | Dirk Hilbert | |
Lighting technician / electrician | Gunnar Jacobsen | |
Lighting trainee | Salah Mougharbel | |
Makeup artist / hair stylist | Julia Rinkl | |
Composer | Ali N. Askin | |
Producer | Katja Herzog | |
Production designer | Reinhild Blaschke | |
Assistant production designer | Merle Vorwald | |
Set decorator | Ingeborg Heinemann | |
Prop master | Timo Nonnenbroich | |
Standby props | Anna-Maria Thönelt | |
Set builder | Andy Henner | |
Set builder | Klaus Rudat | |
Set builder | Michael Bock | |
Scenic painter | Jean-Jacques Chaboissier | |
Graphic artist | Frank Brückner Grafikdesign und Requisitenherstellung | Grafikdesign und Requisitenherstellung |
Graphic artist | Katja Clos | |
Art department trainee | Nina Ballhause | |
Line producer | Andrea Wetzel | |
Production manager | Dorissa Berninger | |
Calculation | Peter Wilms | |
Assistant production manager | Miriam Zacheiß | |
Location manager (local system) | Christian Richter für die Vorbereitung | für die Vorbereitung |
Set manager/ floor manager | Levke Palm | |
Assistant set/floor manager | Christoph Cordes | |
Production driver | Hinrich Deegen 3 Tage Vertretung Berlin | 3 Tage Vertretung Berlin |
Production driver | Carlos Faria | |
Production driver | Tom Strelow | |
Screenwriter | Christoph Silber | |
Production sound mixer | Jürgen Göpfert | |
Boom operator | Karsten Paarmann | |
Second boom operator | Philipp Sehling Tonpraktikant | Tonpraktikant |
Sound re-recording mixer | Karsten Ray Im Cine Sound Studio | Im Cine Sound Studio |
Sound editor | Alvaro Melus Velez ADR Schnitt | ADR Schnitt |
Commissioning editor | Karina Ulitzsch | |
Commissioning editor | Günther van Endert | |