Cashier | Katharina Pape ab 3. Drehwoche + Abwicklung | ab 3. Drehwoche + Abwicklung |
Colorist | Marcel Tieste Pregrading | Pregrading |
Director of photography | Jutta Pohlmann Alexa & Sony F55 | Alexa & Sony F55 |
2nd unit dop | Edwin Krieg | |
1st assistant camera | Alexander Seidl ALEXA & F55 | ALEXA & F55 |
2nd assistant camera | Pablo Gotzes 23 DT Alexa & F55 | 23 DT Alexa & F55 |
Video assist/playback operator | Clemens Kirchner | |
Still photographer | Erika Hauri | |
Casting director | Siegfried Wagner | |
Casting director | Elke Vogt | |
Costume designer | Martina Müller | |
Assistant costume designer | Claudia Maria Braun | |
Costumer / wardrobe | Mitra Saffari Key | Key |
Additional costumers | Annette Braun | |
Costume design trainee | Annika Maas | |
Director | Alexander Adolph | |
1st AD (local system) | Leslie Fritz | |
Script continuity | Patricia Leray | |
Trainee director's department | Simone Fink | |
Key grip | Ruthard Schulz-Ullrich | |
Grip | Marina Riemer | |
Camera car driver | Markus Reichelt Lowloader - Trailer | Lowloader - Trailer |
Gaffer | Markus Thiermeyer | |
Best boy electric | Roland Raffelsberger | |
Lighting technician / electrician | Metehan 'Taffa' Karakus | |
Makeup artist / hair stylist | Scharka Cechova | |
Makeup artist / hair stylist | Georg Korpás | |
Producer | Ronald Mühlfellner | |
Producer | Christina Christ | |
Production designer | Christian Kettler | |
Assistant production designer | Heike Benk SzB C.Kettler | SzB C.Kettler |
Prop master | Christof Schmidt | |
Assistant to propmaster /- buyer | Nadine Garcia Poó Weyh | |
Set builder | Helmuth Kuchinka Gefängnis / Neudeck | Gefängnis / Neudeck |
Graphic artist | Peter Knoblich | |
Graphic artist | Petra Almesberger Logos, Pordukte, Dokumente | Logos, Pordukte, Dokumente |
Property driver | Leonhard (Hardy) Friedel | |
Line producer | Melanie Bührdel (Bayerischer Rundfunk) | (Bayerischer Rundfunk) |
Line producer | Sascha Ommert | |
Assistant to line producer | Heidi Wiedemann Bayerischer Rundfunk | Bayerischer Rundfunk |
Assistant to line producer | Daniela Kiermeier Produktionsmanagerin | Produktionsmanagerin |
Production manager | Michael Schober | |
Assistant production manager | Natalie Stelzl | |
Unit manager (local system) | Lisa Schmidt | |
Location manager (local system) | Josefine Wirrig | |
Set manager/ floor manager | Przemek Abraham | |
Assistant set/floor manager | Elliot Eckmann | |
Set runner | Leon Hellmann | |
Set runner | Fabienne Pflüger | |
Screenwriter | Alexander Adolph | |
Production sound mixer | Harti Küffner | |
Boom operator | Vladimir Polak | |
Sound re-recording mixer | Bernd Schreiner | |
Sound designer | Rudi Preusser | |
Foley artist | Otger Kunert | |
Stunt coordinator | Mac Steinmeier Stunt´s und Stunt-Coordination | Stunt´s und Stunt-Coordination |
Stuntman/woman | Hendrik Mohr Stuntplayer/ Rolle Mark Aumann | Stuntplayer/ Rolle Mark Aumann |
Stuntman/woman | Nikolai Mohr | |
Stuntman/woman | Giacomo Strasser Stuntdouble | Stuntdouble |