Allein gegen die Zeit - Poster | © askania media / kika
© askania media / kika

13 Hours - Race against time

    All titles (2)
    TV Series | Episodes 1-13 | 2009 | KiKA Kinderkanal [de], NDR [de] | Adventure, Children | Germany

    Shooting data

    Start of shooting10/06/2009
    End of shooting28/08/2009
    LocationsBerlin

    Project data

    Episodes from/to1-13
    Aspect ratio16:9 (1 : 1,78)
    Acquisition formatRedcode RAW 4K
    Sound formatDolby SR (4 channels)

    Cast

    ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
    Janina FautzLeonara [SS]
    Oliver K. WnukRocky [L]
    Augustin KramannKern [L]
    Tim WildeForck [L]
    Denis MoschittoJakobs [L]
    Timmi TrinksJonas Stürmer [L]
    Ruby O. FeeSophie Kellermann [L]
    Sascha ChmelenskyLenny [L]
    Peter LohmeyerFunke/Brehmer [L]
    Timon WlokaBen [L]
    Henrik Zimmermann
    jan [SSR]
    Nenad LucicBodo [SSR]
    Alexandra WeisMiriam [SSR]
    Emily Behr
    Bianca (HR) [SR]
    Stefan DietrichPiet [SR]
    Ralph HerforthDr. Schier [SR]
    Hanne WolharnChorleiterin [SR]
    Annika ZimmermannEhefrau Funke FVP [SR]
    Florian MartensJ. Bauer [SR]
    Jan-Jakob MüllerBasti [SR]
    Eralp UzunCenk [SR]
    Nikolay GrinCarlos [BP]

    Crew

    ActivityNameComment
    Production accountantAngie Karwelies
    3d artistArmin Ketter
    3d animation directorTorsten Weigel
    ColoristUfuk Genç
    Cine Chromatix
    Cine Chromatix
    Director of photographyFelix Cramer
    nom. Deut.Kamerapreis + IntEmmy
    nom. Deut.Kamerapreis + IntEmmy
    Director of photographyOlaf Aue
    RED ONE
    RED ONE
    Camera operatorNorwin Hatschbach
    C Kamera Zusatz
    C Kamera Zusatz
    1st assistant cameraRicarda Hibbeln
    Dce data capture engineerUli Krause
    Extras/bit player castingClaudia Ferse
    Costume designerAlice Moewius
    alle folgen
    alle folgen
    WardrobeKristin Horstmann
    Additional wardrobeKirstin Luhmer
    Additional wardrobeMelina Wanie
    DirectorAndreas Morell
    DirectorStephan Rick
    Emmy Award Nominierung 2011
    Emmy Award Nominierung 2011
    1st AD (local system)Jakob D. Weydemann
    2 T. Vertretung + 4 T. Zusatz
    2 T. Vertretung + 4 T. Zusatz
    1st AD (local system)Annika Wloch
    alle Folgen
    alle Folgen
    Script continuityAndrea Hansen
    Extras coordinatorPerry Lütke
    EditorMathias Paduch
    Assistant editorChristian Reinhardt
    | Ep. 9-13
    | Ep. 9-13
    Assistant editorAnja Richter [1]
    (Vorschnitt Fo. 9-13; Schnitt Making Of)
    (Vorschnitt Fo. 9-13; Schnitt Making Of)
    Key gripOlando Grübel
    Lighting technician / electricianClemens Szelies
    Makeup artist / hair stylistBettina Hohensee
    Makeup artist / hair stylistJuliane Brummund
    Additional make up artistIrmela Osswald
    Additional make up artistNina Cesari
    ComposerPivo Deinert
    Serie komplett
    Serie komplett
    ComposerHans Hafner
    Serie komplett
    Serie komplett
    ProducerMartin Hofmann
    ProducerCeylan Yildirim
    Emmy Award (nom.), Prix Jeunesse,etc.
    Emmy Award (nom.), Prix Jeunesse,etc.
    Prop masterMartin Schultz
    Standby propsSandra (Sunny) Gräber
    Assistant to propmaster /- buyerLie-louise Seidel Wiethoff
    Stand by set builderRobert Bunge
    Property driverJohn Kalus
    Production managerPeter Rothkopf
    Assistant production managerUlrike Wieczorek
    Unit managerKatharina Herrmann
    Set manager/ floor managerTobias Soika
    Set manager/ floor managerTobias Lehmann
    Assistant set/floor managerFabian Marc Preckel
    Assistant set/floor managerMatthias Harmet
    - Zusatz
    - Zusatz
    Production driverSascha Wiese
    Production driverPhilipp Assilin
    ScreenwriterCatharina Junk
    ScreenwriterStephan Rick
    Serienkonzept / Creator
    Serienkonzept / Creator
    ScreenwriterSilja Clemens
    ScreenwriterMichael Demuth
    Production sound mixerHendrik Lühdorff
    Production sound mixerTurgay Uygur
    Boom operatorJulian Dech
    Sound re-recording mixerChristian Wilmes
    Sound designerSimon Matthias
    Folge 10-13
    Folge 10-13
    Sound designerRobert Klemm
    Sound Editing + Sounddesign
    Sound Editing + Sounddesign
    Sound editorRobert Klemm
    Dialogue editorMiles Kann
    Folge 9 Dialogschnitt
    Folge 9 Dialogschnitt
    Adr recordistRobert Klemm
    Foley artistPeter Deininger
    Stunt coordinatorArmin Sauer
    Stuntman/womanOliver Fritsche
    HeadRigger
    HeadRigger
    Stunt riggerMartin Lederer
    Stunt riggerOliver Fritsche
    Head Rigger
    Head Rigger
    Commissioning editorOle Kampovski
    Dialogue coachHanne Wolharn
    Schauspielcoach(KInder)
    Schauspielcoach(KInder)

    Production companies

    CompanyComment
    Askania Media Filmproduktion GmbH [de]

    Facilities

    DepartmentCompanyComment
    Extras/Bit Playeragentur wanted
    Finance/Law/Insuranceadag Payroll Services GmbH
    Komparsenabrechnung
    Komparsenabrechnung
    Finance/Law/InsuranceSachverständigengemeinschaft Scherer
    Schadenabwicklung
    Schadenabwicklung
    Production ServicesastRein Fußmatten
    Fußmattenservice
    Fußmattenservice
    Production ServicesCine-Service-Company (ehem. Ve-Ba Potsdam Filmservice)
    Absperrdienst
    Absperrdienst
    Production ServicesKosmo Catering
    Vollcatering
    Vollcatering
    CostumesTheaterkunst GmbH Kostümausstattung
    KB: Alice Moewius
    KB: Alice Moewius
    DecorationHome of Pirates GmbH
    elektron. Requisiten
    elektron. Requisiten
    PropsHahn-Grafix
    Graphic Artist
    Graphic Artist
    Vehicles and aircraftsLEON Actionteam
    Polizeiausrüstung
    Polizeiausrüstung
    Film Processing/TransfersCine Chromatix KG
    Color Grading
    Color Grading
    Image (VFX)Cine Chromatix KG
    VFX Produktion
    VFX Produktion
    Image/EditingCine Impuls Film und Video GmbH & Co. KG
    Sound (Postproduction)Cine Impuls Film und Video GmbH & Co. KG
    Video TechnologyCine Chromatix KG
    Digilab, Conforming, Playouts
    Digilab, Conforming, Playouts

    Awards

    Award winnerYearAwardCategory 
    Peter Lohmeyer2010Der Deutsche Fernsehpreis 2010SerieNominated
    Andreas Morell2010Der Deutsche Fernsehpreis [de]SerieNominated
    Martin Hofmann2010Prix Jeunesse InternationalBestes Programm für 12-15 jhrg.Winner
    Martin Hofmann2010Banff World Television AwardBest Youth ProgramNominated
    Martin Hofmann2010Der Deutsche Fernsehpreis 2010Beste SerieNominated
    Stephan Rick2010Der Deutsche Fernsehpreis 2010SerieNominated
    Stephan Rick2010Kinder-Medien-Preis - Der weiße Elefantbestes SerienkonzeptWinner
    Stephan Rick2010Prix Jeunesse InternationalBestes Programm für 12-15 jährigeWinner
    Silja Clemens2010Kinder-Medien-Preis - Der weiße Elefantbestes SerienkonzeptWinner
    Felix Cramer2010Der Deutsche Kamerapreis 2010FernsehserieNominated