Turmschatten | © Piper
© Piper

Shadowtower

  • Sommerzeit (Τίτλος εργασίας)
Όλοι οι τίτλοι (3)
Μίνι σειρά | Επεισόδια 1-6 | 2023-2024 | Paramount+ | Θρίλερ | Γερμανία

Βασικά στοιχεία

ΣκηνοθέτηςHannu Salonen
ΣενάριοPeter Grandl, Christian Limmer
ΠαραγωγήThe Amazing Film Company GmbH

Πληροφορίες γυρισμάτων

Αρχή γυρισμάτων22/06/2023
Τέλος γυρισμάτων21/09/2023
Περιοχές γυρισμάτωνΓερμανία - Βαυαρία

Πρόσθετες πληροφορίες

Χρηματοδότηση ταινιών
Επεισόδια από / έως1-6
ΗθοποιόςΌνομα χαρακτήραΗθοποιός μεταγλώττισης / εκφωνητής / ηθοποιός voice-overΗθοποιός μεταγλώττισης
Heiner Lauterbachα.α. [ΚΡΣ]
Klaus Steinbacherα.α. [ΚΡΣ]
Désirée Nosbuschα.α. [ΚΡΣ]
Milena Tscharntkeα.α. [ΚΡΣ]
Anja Herdenα.α. [ΚΡΣ]
Murathan Musluα.α. [ΚΡΣ]
Ilja RichterRabbi Moshe [GS]
Michael Rollα.α. [ΥΠΣ]
Deleila Piaskoα.α. [ΥΠΣ]
Alexander JagschLee [ΥΠΣ]
Philipp M. FranckPraktikant Olaf [ΥΠΣ]
Franz-Xaver ZellerKen [ΥΠΣ]
Mira MazumdarMarion Erdmann [ΥΠΣ]
Cornelius KieneOlli [ΥΠΣ]
Moritz FischerAdolf [ΥΡ]
Zeyin AlyAhmed Bouchiki [ΥΡ]
Paul Wollinα.α. [ΥΡ]
Anton Spiekerα.α. [ΥΡ]
Samuel Kochα.α. [ΥΡ]
Elena Carrièreα.α. [ΥΡ]
Niko Lukicn.n. [ΥΡ]
Florian OdendahlJonas Behrens [ΥΡ]
Katharina BockTorill Bouchik [ΥΡ]
Valentin ThatenhorstN.n. [ΥΡ]
Sebastian KempfQuentin [ΥΡ]
Markus WiedemannHarry [ΥΡ]
Tom KreßFlo [ΜΡ]
Fritz ScheuermannKlaus [ΜΡ]
Luise LütjohannMelanie [ΜΡ]
Dirk SchepanekMinister of the Interior [ΜΡ]
Charlotte HovenbitzerBine (Bedienung) [ΜΡ]
Anton SailerAntifa [ΜΡ]
Ronny SchusterNeo-Nazi [ΜΡ]
Gottfried MichlVerfassungsschützer [ΜΡ]
Sabrina SchiederStudent [ΜΡ]
Sina ReißStephanie Benedict
Benjamin KempfHelge Eckl
ΔραστηριότηταΌνομαΣχόλιο
Post production supervisorLisa Wilken
VFX supervisorDenis Behnke
Casting directorFranziska Aigner
μακινίσταςDaniel Krause
μακινίσταςTobias Dawid
Representation
Representation
βοηθός μακινίστα (best boy grip)Christian Marienthal
βοηθός μακινίστα (best boy grip)Kurt Chall
2. Hälfte
2. Hälfte
GripArtur Gorbatjuk
GripTristan Lemme
5 Tage
5 Tage
πιλότος droneLukas Maurer
LED Drohne
LED Drohne
καλλιτεχνικός σχεδιαστήςChristian Kettler
βοηθός καλλιτεχνικής σχεδιάστριαςAnna-Lena Freiling
βοηθός καλλιτεχνικής σχεδιάστριαςHeike Benk
φροντίστριαChristiane 'Nani' Musäus
βοηθός φροντίστριας / prop buyerPia Mohaupt
βοηθός φροντίστριας / prop buyerDaniela Eissler
βοηθός φροντίστριας / prop buyerKerstin Wimmer
Standby φροντιστήςAlexander Mehanikov
Coordinator τμήματος σκηνογραφίαςRobin Mahlmeister
Picture car coordinatorRoman Pusch
Prep + Dreh Turm
Prep + Dreh Turm
βοηθός standby φροντίστριαςYasmin Naumovic
Location scoutSteffen Wenzel
Location scoutWolfgang Rudolf Schön
1 Woche Zusatz
1 Woche Zusatz
χτίστης σκηνικώνChristian Münnich
χτίστης σκηνικώνAndreas Häusler
χτίστης σκηνικώνJonathan Stotz
χτίστης σκηνικώνStefan Schiek
Stand by χτίστης σκηνικώνChristian Enders
ζωγράφος σκηνικώνVerena Spatz
Graphic artistRobert Eisch
Polizei-Akten, Protokolle, Englisch,Hebräisch
Polizei-Akten, Protokolle, Englisch,Hebräisch
Graphic artistLilli Maier
Property driverThomas Schwenzer
Property driverFlorian Metrophan
μοντέρ διαλόγων (επιμέλεια)Michael Hinreiner
ADR μοντέρMarco Hanelt
Foley artistRoland Platz
Stunt coordinatorMac Steinmeier
Stunt-Coordination
Stunt-Coordination
StuntmanPaul Wilk
stunt actor Bepo
stunt actor Bepo
StuntmanRaffael Armbruster
Stuntplayer Werner with text
Stuntplayer Werner with text
StuntwomanDenise Treffler
Stunt Player Policewoman
Stunt Player Policewoman
StuntmanJoe Tödtling
Stuntplayer Thure with Text
Stuntplayer Thure with Text
StuntmanSteffen Jung
Stunt Player
Stunt Player
StuntmanRonny Horning
StuntmanJürgen Klein
Stuntplayer
Stuntplayer
StuntwomanKim Ruhnau
Stunt driverErhard Brem
επικεφαλής stunt riggerRonny Horning
Line producerManu S. Scheidt
διευθυντής παραγωγήςFlorian Nilson
Production coordinatorDeborah Tolkien
Production coordinatorJulie Wagner
Unit manager (γερμανικό σύστημα)Anja Samy
Unit manager (γερμανικό σύστημα)Alexander von Wietersheim
Location manager (local system)Severin Kolbinger
Set manager / floor managerSebastian Blessing
βοηθός location managerAndreas Kammrofsky
βοηθός set / floor managerBastian Zaharia
βοηθός set / floor managerChantal Hopp
Ab dem 14.8.23
Ab dem 14.8.23
βοηθός set / floor managerTatjana Schmid
20.07. - 28.07.
20.07. - 28.07.
οδηγός παραγωγήςBoris Ranetsberger
οδηγός παραγωγήςGeorg Nagel [1]
οδηγός παραγωγήςFrank 'Fuxi' Fuchs
Set runnerSonja Morhammer
Sick leave replacement 26.06. - 06.07.
Sick leave replacement 26.06. - 06.07.
Set runnerTatjana Schmid
Addition 13.07-19.07
Addition 13.07-19.07
Set runnerLissy Jacobs
τεχνικός ειδικών εφέ (SFX)Luggi Leitner
SFX Senior Technician
SFX Senior Technician
τεχνικός ειδικών εφέ (SFX)Phillip Braunschober
ενδυματολόγοςBettina C. Proske
βοηθός ενδυματολόγουManuela Bönecke
βοηθός ενδυματολόγουAnna Brandt [3]
Supervisor κοστουμιών κομπάρσωνAlina Scheiler
επικεφαλής ενδυματολόγοςEdith Stifter
επικεφαλής ενδυματολόγοςMichelle Hoffmann [1]
αμπιγιέζFranziska Boas
αμπιγιέζRaffaela Rocholz
Addition
Addition
πρόσθετη αμπιγιέζOlivia Andrione
Fitting
Fitting
πρόσθετη αμπιγιέζMelanie Flath-Meier
πρόσθετη αμπιγιέζJulia Kötz
πρόσθετη αμπιγιέζJulia Stanglmayr
πρόσθετη αμπιγιέζFabia Röhrig
Set, Fitting, Patina
Set, Fitting, Patina
πρόσθετη αμπιγιέζHai Linh Pham
πρόσθετη αμπιγιέζAlicia Drodofsky
Fitting, Set
Fitting, Set
Costume distressingFrédérique Guillard
α' ηλεκτρολόγος (gaffer)Markus Thiermeyer
ηλεκτρολόγος - χειριστής φωτιστικών σωμάτωνAndreas Wenzel [1]
22 Drehtage
22 Drehtage
βοηθός φωτισμούRaffael Böer
DMX
DMX
βοηθός φωτισμούJonathan Abelmann
+Padboy
+Padboy
ηχολήπτης γυρίσματοςAttila Makai
ηχολήπτης γυρίσματοςThorsten Bolzé
substitute
substitute
μπούμαν/χειριστής μπουμSimjon Spengler
μπούμαν/χειριστής μπουμManuel Krall
λογίστρια παραγωγήςSilke Richter
λογίστρια παραγωγήςNatalie Stelzl
βοηθός λογίστρια παραγωγήςSigrid Polzer
Abwicklung
Abwicklung
μακιγιέρ / κομμώσειςKurosch Akhavan
μακιγιέζ / κομμώσειςSabine Hehnen-Wild
μακιγιέζ / κομμώσειςAnna Stargardt
Fitting /Zusatz
Fitting /Zusatz
πρόσθετη μακιγιέζMaja Mogg
πρόσθετη μακιγιέζSonja Brandtner
μακιγιέρ SFXGeorg Korpás
μακιγιέρ SFXSchwerthelm Ziehfreund
Makeup SFX und Prosthetic SFX
Makeup SFX und Prosthetic SFX
μοντέρSimon Gutknecht
μοντέζPetra Scherer
μοντέρRonny Mattas
βοηθός μοντέρJoel Schmitt
βοηθός μοντέρKevin Gläßer
συνθέτριαMartina Eisenreich
συνθέτηςMichael Kadelbach
παραγωγόςThomas Peter Friedl
παραγωγόςManu S. Scheidt
δημιουργικός παραγωγόςAnna Keil
δημιουργικός παραγωγόςMaleen Haug
Development producerMaleen Haug
Executive ανάπτυξης (στούντιο/δίκτυο)Niklas Burghardt
Executive ανάπτυξης (στούντιο/δίκτυο)Marko Massinger
σεναριογράφοςPeter Grandl
σεναριογράφοςChristian Limmer
σκηνοθέτηςHannu Salonen
α΄ βοηθός σκηνοθέτη (local system)Tim Wustrack
β΄ βοηθός σκηνοθέτη πλήθους (local system)Sophia Kretschko
Mai-Juli
Mai-Juli
β΄ βοηθός σκηνοθέτη πλήθους (local system)Saskia Pfeiffer
β΄ βοηθός σκηνοθέτη πλήθους (local system)Elisa Mussa
historisch
historisch
σκριπτLaura Beikert
βοηθός σκριπτMiriam Smolka
βοηθός υπεύθυνου κομπάρσωνMagdalena Braun
υπεύθυνη κομπάρσωνFranziska Ludwig [1]
διευθυντής φωτογραφίαςFelix Cramer
εικονολήπτης - χειριστής κινηματογραφικής/τηλεοπτικής μηχανής λήψεωςThomas Schiller
εικονολήπτης - χειριστής κινηματογραφικής/τηλεοπτικής μηχανής λήψεωςTommy Mann-Winzler
A-Cam Operator 66DT
A-Cam Operator 66DT
χειριστής κάμερας droneChristian Geiselbrechtinger
LED Drohne
LED Drohne
χειριστής steadicamThomas Schiller
1ος βοηθός κάμεραςJohannes Müller
66DT BCam & Steadicam
66DT BCam & Steadicam
1ος βοηθός κάμεραςOliver Schill
A-Cam
A-Cam
2η βοηθός κάμεραςJulia Rahde
B-Cam, 5 shooting days
B-Cam, 5 shooting days
2η βοηθός κάμεραςLuzina Rößner
4SD A-Cam & 5SD B-Cam
4SD A-Cam & 5SD B-Cam
2ος βοηθός κάμεραςJonas Louis Meyer
B-Cam
B-Cam
2ος βοηθός κάμεραςLars Wichlajew
7 SD B-Cam + 1SD C-Cam
7 SD B-Cam + 1SD C-Cam
2ος βοηθός κάμεραςChristopher Pütz
A Kamera Vertretung (11DT)
A Kamera Vertretung (11DT)
2ος βοηθός κάμεραςPablo Gotzes
τεχνικός μεταγραφών υλικού (data wrangler/digital loader)Matias Böhl
χειριστής video assistSamuel Böhm
COVID 19 coordinatorLucie Lechner
γιατρός στο πλατό (πρώτες βοήθειες)Lucie Lechner
σύμβουλος βιώσιμης κινηματογραφικής παραγωγής (green filming)Götz Wieners
μάρκετινγκ, δημόσιες σχέσειςMax Reiners
- Creative Marketing @ Paramount+
- Creative Marketing @ Paramount+

Εταιρείες παραγωγής

ΕταιρείαΣχόλιο
The Amazing Film Company GmbH

Πάροχοι υπηρεσιών

ΤομέαςΕταιρείαΣχόλιο
PropsAlmesberger Petra Grafik/Graphic
Grafikarbeiten
Grafikarbeiten
PropsFTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH
PropsHerz Medical GmbH
Med. Ausstattung, SetMedic,
Med. Ausstattung, SetMedic,
PropsSonnewald
ΚοστούμιαAdlershofer Fundus
ΚοστούμιαFTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH
ΚοστούμιαFundus 51
Costume rental
Costume rental
ΚοστούμιαFundus 51
ΚοστούμιαFundus Jacke wie Hose
ΚοστούμιαKostümfundus Babelsberg GmbH
KB Bettina Proske
KB Bettina Proske
ΚοστούμιαSturm Handels GmbH
ΚοστούμιαTheaterkunst GmbH Kostümausstattung
KB - Bettina C. Proske
KB - Bettina C. Proske
ΚοστούμιαWellenstein zeitgenössische Kostüme GmbH
Bettina Proske
Bettina Proske
Οχήματα και αεροσκάφηFilmcops e.K.
Polizeifahrzeuge, Bepo, USK, SEK, GSG9, Polizeiuniformen, Polizeirequisiten & originale Polizeibeamte
Polizeifahrzeuge, Bepo, USK, SEK, GSG9, Polizeiuniformen, Polizeirequisiten & originale Polizeibeamte
Οχήματα και αεροσκάφηFritz Rössler
Spielfahrzeuge
Spielfahrzeuge
Οχήματα και αεροσκάφηHERO CARS BERLIN
Transports
Transports
StuntsStuntMac GmbH (Mac Steinmeier)
Κομπάρσοι / Μικροί ρόλοιAgentur PRODUCER'S FRIEND
Οικονομικά/Νομικά/Ασφάλειεςadag Payroll Services GmbH
Komparsenabrechnung
Komparsenabrechnung
Υπηρεσίες παραγωγήςCP/Sicherheit
Setwache
Setwache
Υπηρεσίες παραγωγήςfilmobil
Dokas, Trikas, mobile Toiletten, Teamaufenthalts-Trailer, Frisch-Abwasser-Trailer
Dokas, Trikas, mobile Toiletten, Teamaufenthalts-Trailer, Frisch-Abwasser-Trailer
Υπηρεσίες παραγωγήςFlash Produktionsservice / Flash Catering
Catering
Catering
Υπηρεσίες παραγωγήςMirus Filmservice
Υποστήριξη ΠαραγωγήςFilm Commission Bayern
ΈτοςΧώραΦεστιβάλΣχόλιο
2024ΓερμανίαFilmfest München
Neues deutsches Fernsehen
Neues deutsches Fernsehen

Κινηματογράφος

ΤύποςΧώραΗμερομηνίαΣχόλιο
ΠρεμιέραΚυριακή, 30/06/2024Filmfest München