In Liebe, eure Hilde | © Pandora Film
© Pandora Film

From Hilde, with Love

    Όλοι οι τίτλοι (2)
    Ταινία Μυθοπλασίας Μεγάλου Μήκους | 2022-2023 | Βιογραφική ταινία, Δραματική, Ιστορική, Τρίτο Ράιχ / Εθνικοσοσιαλισμός | Γερμανία

    Πληροφορίες γυρισμάτων

    Αρχή γυρισμάτων22/08/2022
    Τέλος γυρισμάτων06/10/2022
    Τοποθεσίες γυρισμάτωνBerlin, Potsdam, Groß Köris, Ketzin-Schmergow, Krahnepuhl
    Περιοχές γυρισμάτωνΓερμανία - Βερολίνο, Γερμανία - Βρανδεμβούργο
    ΗθοποιόςΌνομα χαρακτήραΗθοποιός μεταγλώττισης / εκφωνητής / ηθοποιός voice-overΗθοποιός μεταγλώττισης
    Liv Lisa FriesHilde Coppi [ΚΡ]
    Johannes HegemannHans Coppi [ΚΡ]
    Gabriela Maria Schmeideα.α. [ΚΡ]
    Emma BadingIna [ΥΡ]
    Sina MartensLibs [ΥΡ]
    Lisa HrdinaGrete [ΥΡ]
    Lena UrzendowskyLiane [ΥΡ]
    Alexander ScheerPfarrer Harald Pölchau [ΥΡ]
    Hans-Christian HegewaldAlbert Hößler [ΥΡ]
    Heike Hanold-LynchFrieda Coppi [ΥΡ]
    Tilla KratochwilMutter von Hilde [ΥΡ]
    Lisa WagnerAnneliese Kühn [ΥΡ]
    Steffi KühnertHebamme [ΥΡ]
    Thorsten MertenZahnarzt Dr. Minergerode [ΥΡ]
    Marlen UlonskaMörderin Berta [ΥΡ]
    Nico EhrenteitHarro Schulze-Boysen [ΥΡ]
    Jacob KellerHeinrich Scheel [ΥΡ]
    Rachel BraunschweigElla Karma [ΥΡ]
    Claudiu Mark DraghiciKommissar Henze [ΥΡ]
    Jakob DiehlStaatsanwalt Roeder [ΥΡ]
    Franziska RitterFrau Lampert [ΥΡ]
    Jean Denis RömerSenatspräsident Dr. Kraell [ΥΡ]
    Rita FeldmeierFrau Heise [ΥΡ]
    Stefan LochauOber Ausflugslokal [ΥΡ]
    Lisa Lee PaulickFridel Scheel [ΥΡ]
    Caspar-Valentin UnterwegerFriedrich Rehmer [ΥΡ]
    Andrea Alexander GabrinGünther Weisenborn [ΥΡ]
    Florian LukasZahnarzt Dr. Minergerode [ΥΡ]
    Fritzi HaberlandtHebamme [ΥΡ]
    Thomas LawinkyKommissar Habecker [ΥΡ]
    Eleonora FuscoMaria Terwiel [ΜΡ]
    ΔραστηριότηταΌνομαΣχόλιο
    Post production παραγωγόςRoman Schneider
    WeFadeToGrey GmbH
    WeFadeToGrey GmbH
    Post production supervisorKristina Soell
    βοηθός post productionJack Robin Halens
    Data management
    Data management
    βοηθός post productionAngela Fellenberg
    Datamanagement (addtl. f. Rotor Film)
    Datamanagement (addtl. f. Rotor Film)
    σχεδιαστής τίτλωνToby Cornish
    ColoristAljoscha Hoffmann
    Digital intermediate engineerMelissa Jorga
    Casting directorKaren Wendland
    Casting κομπάρσων / μικρών ρόλωνLisa M. Böttcher
    kleinen Rollen
    kleinen Rollen
    μακινίσταςCarsten Eisenach
    καλλιτεχνική σχεδιάστριαSusanne Hopf
    βοηθός καλλιτεχνικής σχεδιάστριαςKrystyna Granitza
    σκηνογράφοςMichael Randel
    διακοσμήτρια σκηνικώνMarita Götz
    βοηθός διακοσμήτριας σκηνικώνManja Hunger
    Construction coordinatorRemo Stecher
    φροντιστήςAlexander Liebenthron
    φροντιστήςSascha Strutz
    Standby φροντίστριαAnna-Maria Thönelt
    Set dresserStefan Burischek
    Set dresserMichael Timmermann
    Set dresserSimone Mertz
    βοηθός standby φροντίστριαςAnna Köhler
    Location scoutMarei Wenzel
    πρόσθετος location scoutGuido Borgers
    βοηθός location scoutJosephine Hasenjäger
    Property driverMichael Waschnig
    οδηγός (διακόσμηση σκηνικών)Michael Waschnig
    βοηθός μιξέρAnton Dillinger
    For Rotor Film
    For Rotor Film
    σχεδιαστής ήχουOswald Schwander
    Stunt coordinatorWolfgang Lindner
    Rolle Hencker, Sicherheit
    Rolle Hencker, Sicherheit
    διευθύντρια σύνταξηςCooky Ziesche
    συντάκτηςManuel Tanner
    διευθυντής παραγωγήςPeter Hartwig
    auch Producer
    auch Producer
    Production coordinatorTheresa Bölke
    PL, Peter Hartwig
    PL, Peter Hartwig
    Unit manager (γερμανικό σύστημα)Ines Frederich
    Location manager (local system)Christopher Scheichen-Ost
    Set manager / floor managerJürgen Sitzer-Hoffmann
    Set manager / floor managerSean Scraton
    4DT Nachdreh
    4DT Nachdreh
    γραμματέας παραγωγήςMaithien Huynh
    βοηθός location managerDavid Kofler
    βοηθός παραγωγήςLuca Calluso
    βοηθός παραγωγήςMarius Anders
    Eine Woche Nachdreh
    Eine Woche Nachdreh
    βοηθός set / floor managerLara Brielmaier
    βοηθός set / floor managerLuca Calluso
    οδηγός παραγωγήςSiegmar 'Siggi' Freiberg
    οδηγός παραγωγήςEnrico Fischer
    οδηγός παραγωγήςMichael Höhne
    Zusatz
    Zusatz
    οδηγός παραγωγήςMatthias Preiß
    οδηγός παραγωγήςGregor Badde
    Set runnerSebastien Roussillon
    ενδυματολόγοςBirgitt Kilian
    βοηθός ενδυματολόγουJulia Kneusels
    KB Birgit Kilian
    KB Birgit Kilian
    βοηθός ενδυματολόγουAnette Tirler
    βοηθός ενδυματολόγουWaris Klampfer
    KB Birgitt Kilian
    KB Birgitt Kilian
    αμπιγιέζLisa Spengler
    αμπιγιέζLena Schwingenheuer
    Main Cast
    Main Cast
    αμπιγιέζLisa Schrimpf
    Truck
    Truck
    α' ηλεκτρολόγος (gaffer)Timm Brückner
    ηλεκτρολόγος - χειριστής φωτιστικών σωμάτωνVitali Kirsch
    ηλεκτρολόγος - χειριστής φωτιστικών σωμάτωνBjörn Bethke
    Pult
    Pult
    ηλεκτρολόγος - χειριστής φωτιστικών σωμάτωνFrederic Adam
    Nachdreh Thomas von Klier
    Nachdreh Thomas von Klier
    ηλεκτρολόγος - χειριστής φωτιστικών σωμάτωνPhilipp Lange
    Set Lighting
    Set Lighting
    πρόσθετος ηλεκτρολόγοςVolker 'Vanta' Vahl
    2 Days
    2 Days
    ηχολήπτης γυρίσματοςAndreas Walther
    ηχολήπτης γυρίσματοςOliver Grafe
    Nachdreh
    Nachdreh
    μπούμαν/χειριστής μπουμIan Wright
    Adr χειριστής μπουμPeyman Ghalambor
    λογίστρια παραγωγήςAnnett Förtsch
    μακιγιέζ / κομμώσειςMonika Münnich
    μακιγιέζ / κομμώσειςGrit Kosse
    μακιγιέζ / κομμώσειςUta Spikermann
    πρόσθετη μακιγιέζKati Heimann
    πρόσθετη μακιγιέζAnna Gutmann
    πρόσθετη μακιγιέζDoreen Kindler
    μοντέρJörg Hauschild
    Online editorIvan Zimerman
    DI Engineer - Mastering
    DI Engineer - Mastering
    μουσική επιμέλειαJens Quandt
    παραγωγόςPeter Hartwig
    σεναριογράφοςLaila Stieler
    σκηνοθέτηςAndreas Dresen
    α΄ βοηθός σκηνοθέτη (local system)Claudia Beewen
    β΄ βοηθός σκηνοθέτη πλήθους (local system)Emil Klattenhoff
    ασκούμενη (τμήμα σκηνοθεσίας)Zoe Kisura Ovenden
    διευθύντρια φωτογραφίαςJudith Kaufmann
    χειριστής steadicamTilman Büttner
    χειριστής steadicamAlex Traumann
    1 Day Deputizing
    1 Day Deputizing
    χειριστής steadicamFlorian Klos
    1ος βοηθός κάμεραςGero Neumann
    2ος βοηθός κάμεραςUwe Zegnotat
    2ος βοηθός κάμεραςMax Meißner
    1 DT Vertretung
    1 DT Vertretung
    τεχνικός ψηφιακής απεικόνισης (DIT)Bertrand Glosset
    Daylight - look creation
    Daylight - look creation
    τεχνικός ψηφιακής απεικόνισης (DIT)Maximilian Link
    Daylight
    Daylight
    χειριστής video assistMax Meißner
    φωτογράφος πλατόFrederic Batier

    Εταιρείες παραγωγής

    ΕταιρείαΣχόλιο
    Pandora Film Produktion GmbH
    Leuchtstoff (Initiative von RBB und Medienboard Berlin) [de]
    In coproduction with
    In coproduction with
    Arte [de/fr]
    In coproduction with
    In coproduction with
    Iskremas Filmproduktion GmbH [de]
    In collaboration with
    In collaboration with
    Ziegler Film GmbH & Co. KG
    In collaboration with
    In collaboration with

    Εταιρείες διανομής / πωλήσεων

    ΕταιρείαΣχόλιο
    Pandora Film Verleih [de]
    Germany (theatrical)
    Germany (theatrical)
    Beta Cinema GmbH
    Weltvertrieb
    Weltvertrieb
    Teodora Film [it]

    Πάροχοι υπηρεσιών

    ΤομέαςΕταιρείαΣχόλιο
    PropsAdlershofer Fundus
    PropsAdlershofer Fundus
    PropsFilm Ambulanz Hamburg
    medical equipment - historical
    medical equipment - historical
    PropsHahn-Grafix
    Graphic Artist
    Graphic Artist
    PropsProp_Food - Essen im Bild
    Vegan strawberry pie, vegan liver sausage
    Vegan strawberry pie, vegan liver sausage
    PropsSchein Berlin
    Set Dec Grafik
    Set Dec Grafik
    ΔιακόσμησηVorfilm
    Ειδικά εφέ, ειδικές κατασκευέςGPDS GERMAN PROTECT & DEFENSE SERVICE GmbH
    Tanker 5000l w. crew for SFX Tropp
    Tanker 5000l w. crew for SFX Tropp
    ΚοστούμιαCOMME des COSTUMES
    KB Birgitt Kilian
    KB Birgitt Kilian
    ΚοστούμιαKostümfundus Babelsberg GmbH
    KB Birgitt Kilian
    KB Birgitt Kilian
    ΚοστούμιαPatinierdienst
    ΚοστούμιαPERIS Costumes
    KB - Birgitt Kilian
    KB - Birgitt Kilian
    ΚοστούμιαTheaterkunst GmbH Kostümausstattung
    KB - Birgitt Kilian
    KB - Birgitt Kilian
    ΚοστούμιαWas ihr wollt
    Birgitt Kilian
    Birgitt Kilian
    ΚοστούμιαWellenstein zeitgenössische Kostüme GmbH
    Birgitt Kilian
    Birgitt Kilian
    Οχήματα και αεροσκάφηfilm-autos.com GbR
    Prop vehicles
    Prop vehicles
    Οχήματα και αεροσκάφηPit Crew GmbH
    Επεξεργασία ταινίας / Transferswefadetogrey GmbH
    Κάμερες και βοηθητικές υπηρεσίεςLudwig Kameraverleih GmbH
    Alexa Mini
    Alexa Mini
    Κάμερες και βοηθητικές υπηρεσίεςXinetix steadicam rental GmbH
    OP Florian Klos
    OP Florian Klos
    Κομπάρσοι / Μικροί ρόλοιAgentur Iris Müller OHG
    Μεταφορά, ταξίδια και διαμονήB.O.E.S.-Service
    Umsetzung und Bewachung
    Umsetzung und Bewachung
    Μεταφορά, ταξίδια και διαμονήFa. Blüthmann
    Umsetzen und Crew Trailer Lounge
    Umsetzen und Crew Trailer Lounge
    Οικονομικά/Νομικά/Ασφάλειεςadag Payroll Services GmbH
    Συμβουλευτική ΠαραγωγήςFakner Film Service
    Beratung, Uniform, Historie, Set
    Beratung, Uniform, Historie, Set
    Υπηρεσίες παραγωγήςAnnette & Lena Seggert Filmcateringservice GbR
    Υπηρεσίες παραγωγήςCarry Grand Limousinen+Shuttleservice
    Υπηρεσίες παραγωγήςFilmobil
    Garderobenmobil 7,5 t
    Garderobenmobil 7,5 t
    Υπηρεσίες παραγωγήςFilmschatten UG
    WC-Wagen , Doka Anhänger
    WC-Wagen , Doka Anhänger
    Υπηρεσίες παραγωγήςFilmservice Berlin-Brandenburg
    Tag und Nachtbewachung
    Tag und Nachtbewachung
    Υπηρεσίες παραγωγήςFox Wolf Blocking
    Blocking, Schilderstellung und Absperrmaterial
    Blocking, Schilderstellung und Absperrmaterial
    Βραβευμένος/ηΈτοςΒραβείοΚατηγορία 
    Andreas Dresen2024Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βερολίνου - Berlinale [de]
    Competition
    CompetitionΥποψήφιος(-α)
    Andreas Dresen2024Filmkunstfest Mecklenburg Vorpommern [de]
    Fliegender Ochse - Spielfilm
    Fliegender Ochse - Spielfilmκέρδισε
    Liv Lisa Fries2024Filmkunstfest Mecklenburg Vorpommern [de]
    beste darstellerische Leistung im Spielfilmwettbewer
    beste darstellerische Leistung im Spielfilmwettbewerκέρδισε
    Johannes Hegemann2024Filmkunstfest Mecklenburg Vorpommern [de]
    Nachwuchspreis für die beste darstellerische Leistung im Spielfilmwettbewerb
    Nachwuchspreis für die beste darstellerische Leistung im Spielfilmwettbewerbκέρδισε
    ΈτοςΧώραΦεστιβάλΣχόλιο
    2024ΓερμανίαFilmkunstfest Mecklenburg Vorpommern
    2024ΓερμανίαBerlin Int. Film Festival (Berlinale)

    Κινηματογράφος

    ΤύποςΧώραΗμερομηνίαΣχόλιο
    Κινηματογραφική διανομήΓερμανίαΠέμπτη, 17/10/2024
    ΠρεμιέραΣάββατο, 17/02/2024Berlinale