© André Correia
© André Correia

Another German Tank Story

  • Wiesenwood (Τίτλος εργασίας)
Ταινία Μυθοπλασίας Μεγάλου Μήκους | 2022-2023 | Τραγικομωδία | Γερμανία

Πληροφορίες γυρισμάτων

Αρχή γυρισμάτων29/10/2022
Τέλος γυρισμάτων05/12/2022
Περιοχές γυρισμάτωνΓερμανία - Βρανδεμβούργο, Γερμανία - Μεκλεμβούργο-Δυτική Πομερανία, Γερμανία - Σαξονία-Άνχαλτ

Πρόσθετες πληροφορίες

Χρηματοδότηση ταινιών
Aspect ratioCinemascope (1 : 2,39)
ΗθοποιόςΌνομα χαρακτήραΗθοποιός μεταγλώττισης / εκφωνητής / ηθοποιός voice-overΗθοποιός μεταγλώττισης
Meike DrosteSusanne [ΚΡ]
Johannes ScheidweilerTobias Pauli [ΚΡ]
Roland BonjourBert [ΚΡ]
Alexander Klaus-Maria SchusterDimitrij Wolff [ΚΡ]
Monika LennartzRosi Wilke [ΚΡ]
Friederike FrerichsWindow woman Silke [ΥΡ]
Gisa FlakeJenny Haase [ΥΡ]
Philipp KarnerJojo [ΥΡ]
Bärbel SchwarzLucia [ΥΡ]
Patrick von BlumeMaik [ΥΡ]
Elaine CameronJennifer [ΥΡ]
Bettina HoppeHeidi Wolff [ΥΡ]
Hans BrücknerHubert [ΥΡ]
Nora Moltzenmother [ΥΡ]
Renée MoltzenLeonie [ΥΡ]
Stephanie PetrowitzGabi [ΥΡ]
Gregor KnopSecurity Georg [ΥΡ]
Hubert BurczekFenstermann Martin [ΥΡ]
Christiane ZiehlKüchenhilfe Claudi [ΥΡ]
Susanne BredehöftGloria [ΥΡ]
Gabriela Eva LindlCastingassistentin [ΜΡ]
Mariel Jana SupkaCasterin [ΜΡ]
American VoicesDaniel Grave
ΔραστηριότηταΌνομαΣχόλιο
Post production supervisorTim van Brakel
VFX set supervisorHannes Winkel
Casting directorLaura Buschhagen
μακινίσταςMichel Klares
καλλιτεχνική σχεδιάστριαAnnelie Siems
σκηνογράφοςCarl Seifert
Set dresserFritzi Heubaum
Location scoutJannis Alexander Kiefer
ασκούμενος τμήματος σκηνογραφίαςGilbert Adamek
Sound supervisorJonas Schüler
μιξέρ / μίξη ήχουJonas Schüler
σχεδιαστής ήχουIngolf-Christopher Facius
μοντέρ ήχου (επιμέλεια)Samuel Schwenk
Foley artistPeter Deininger
β' διευθυντής παραγωγήςVincent Edusei
Unit manager (γερμανικό σύστημα)Timo Ackermann
Set manager / floor managerJakob Eisele
Set runnerFabian Daubenpeck
internship
internship
Set runnerClara Traub
ενδυματολόγοςLara Roßwag
βοηθός ενδυματολόγουMargot Raynal
βοηθός ενδυματολόγουAyla Sofia Klink
α' ηλεκτρολόγος (gaffer)Avner Eisenstein
24 DT
24 DT
β' ηλεκτρολόγος (best boy)Benjamin Thiel
ηλεκτρολόγος - χειριστής φωτιστικών σωμάτωνPablo Sahin
ηλεκτρολόγος - χειριστής φωτιστικών σωμάτωνAlexander Jung
πρόσθετος ηλεκτρολόγοςOdysseus Sacirovic Konstantinidis
χειριστής balloon lightAmnon Schmuckler
βοηθός φωτισμούVladyslava Kolesnyk
βοηθός φωτισμούFelix Wurm
ηχολήπτης γυρίσματοςHendrik Henkemeier
μπούμαν/χειριστής μπουμLars Koltermann
επικεφαλής μακιγιέζ / κομμώσειςHannah Reuvekamp
μακιγιέζ / κομμώσειςCarlotta Cécile Whan
μοντέζKathrin Unger
παραγωγόςFrithjof Stückemann
παραγωγόςChristoph Degenhart
παραγωγόςLotte Ruf
- Graduation Film Filmuniversität Babelsberg KONRAD WOLF
- Graduation Film Filmuniversität Babelsberg KONRAD WOLF
σεναριογράφοςTheresa Weininger
σεναριογράφοςJannis Alexander Kiefer
συν-σεναριογράφοςLukas Wesslowski
σκηνοθέτηςJannis Alexander Kiefer
α΄ βοηθός σκηνοθέτη (local system)Benjamin Hujawa
β΄ βοηθός σκηνοθέτη πλήθους (local system)Lena Thoma
σκριπτWouter Wirth
διευθυντής φωτογραφίαςAdam Graf
1ος βοηθός κάμεραςChristoph Hövel
B-Cam 1SD / Sony VENICE
B-Cam 1SD / Sony VENICE
1ος βοηθός κάμεραςPhilip Ratuschny
23 DT
23 DT
2η βοηθός κάμεραςGreta Markurt
2ος βοηθός κάμεραςLouis Frank
τεχνικός ψηφιακής απεικόνισης (DIT)Hannes Winkel
Sony Venice 6K
Sony Venice 6K

Εταιρείες διανομής / πωλήσεων

ΕταιρείαΣχόλιο
ArtHood Entertainment GmbH [de]

Πάροχοι υπηρεσιών

ΤομέαςΕταιρείαΣχόλιο
ΚοστούμιαKostümfundus Babelsberg GmbH
KB Lara Roßwag
KB Lara Roßwag
Εικόνα (VFX)Outside the Club GmbH
Additional VFX
Additional VFX
GripLFB - Lichtforum Berlin GmbH
Υπηρεσίες παραγωγήςPermit Unit
Permit Management location 'Hohenahlsdorf'
Permit Management location 'Hohenahlsdorf'
Υποστήριξη ΠαραγωγήςLockit Network Services (ehem. easySCOTT Metadata Services)
Pre-Production, Set and Post-Production-Workflow Optimization
Pre-Production, Set and Post-Production-Workflow Optimization
Φωτισμός και βοηθητικές υπηρεσίεςLFB - Lichtforum Berlin GmbH
Βραβευμένος/ηΈτοςΒραβείοΚατηγορία 
Alexander Klaus-Maria Schuster2024Munich Int. Film Festival [de]
Förderpreis Neues Deutsches Kino - Schauspielerische Leistung
Förderpreis Neues Deutsches Kino - Schauspielerische LeistungΥποψήφιος(-α)
Frithjof Stückemann2024Munich Int. Film Festival [de]
Förderpreis Neues Deutsches Kino - Produzentische Leistung
Förderpreis Neues Deutsches Kino - Produzentische LeistungΥποψήφιος(-α)
Jannis Alexander Kiefer2024Munich Int. Film Festival [de]
Förderpreis Neues Deutsches Kino - Regie
Förderpreis Neues Deutsches Kino - RegieΥποψήφιος(-α)
Jannis Alexander Kiefer2024Munich Int. Film Festival [de]
Förderpreis Neues Deutsches Kino - Drehbuch
Förderpreis Neues Deutsches Kino - DrehbuchΥποψήφιος(-α)
Lotte Ruf2024Munich Int. Film Festival [de]
Förderpreis Neues Deutsches Kino - Produzentische Leistung
Förderpreis Neues Deutsches Kino - Produzentische LeistungΥποψήφιος(-α)
Johannes Scheidweiler2024Munich Int. Film Festival [de]
Förderpreis Neues Deutsches Kino - Schauspielerische Leistung
Förderpreis Neues Deutsches Kino - Schauspielerische LeistungΥποψήφιος(-α)
Theresa Weininger2024Munich Int. Film Festival [de]
Förderpreis Neues Deutsches Kino - Drehbuch
Förderpreis Neues Deutsches Kino - DrehbuchΥποψήφιος(-α)
Jannis Alexander Kiefer2023Int. Filmfestival Mannheim-Heidelberg [de]
Works In Progress Selection - Cutting Edge Campus
Works In Progress Selection - Cutting Edge CampusΥποψήφιος(-α)
Jannis Alexander Kiefer2023Bolzano Film Festival Bozen [it]
Final Touch Cine Chromatix Italy Post-Production Prize
Final Touch Cine Chromatix Italy Post-Production Prizeκέρδισε
Jannis Alexander Kiefer2023Sofia Meetings [bg]
Works In Progress Selection
Works In Progress SelectionΥποψήφιος(-α)
ΈτοςΧώραΦεστιβάλΣχόλιο
2024ΚίναShanghai Int. Film Festival (SIFF)
Main Competition
Main Competition
2024ΓερμανίαFilmfest München
Neues deutsches Kino
Neues deutsches Kino

Κινηματογράφος

ΤύποςΧώραΗμερομηνίαΣχόλιο
ΠρεμιέραΤρίτη, 18/06/2024Geteilite Weltpremiere Shanghai & München