Postproduction Supervisor | Dimitrios Posukidis Inhouse Producer, Sound Post Production (Studio Funk) | Inhouse Producer, Sound Post Production (Studio Funk) |
VFX Supervisor | Tobias Lawrenz | |
Concept Artist (VFX) | Tobias Kummer | |
VFX Production Coordinator | Tamara Moegling | |
Compositing Supervisor | Felix Reinsberg | |
Digital Compositor / Compositing Artist | Tobias Kummer | |
Digital Compositor / Compositing Artist | Johannes Rupf | |
Digital Compositor / Compositing Artist | André Gerhardt | |
Digital Compositor / Compositing Artist | Daniel Beckmann | |
Drehbuchautor | David M. Lorenz | |
Kameramann/DoP | André Stahlmann Alexa Mini / Zeiss High Speeds / Angenieux 25-250 HR | Alexa Mini / Zeiss High Speeds / Angenieux 25-250 HR |
Kamera Operator | Anna-Katharina Kolkmann 1 Drehtag Alexa Classic | 1 Drehtag Alexa Classic |
Kamera Operator | Matthias Pöltinger 2 DT B-Cam, Pocket 6K / Zeiss High Speeds | 2 DT B-Cam, Pocket 6K / Zeiss High Speeds |
Kamera Operator | Johannes Rupf | |
Kamera Operator | Luca Hain | |
1. Kameraassistent | Elias Müller B-Cam | B-Cam |
1. Kameraassistentin | Michelle Romero Pasternack A-Unit - Belgrad & Hamburg | A-Unit - Belgrad & Hamburg |
1. Kameraassistent | Gero-Alexander Görke | |
2. Kameraassistent | Dennis Gäthgens | |
2. Kameraassistentin | Saskia Mayerhoff | |
DIT Digital Imaging Technician | Patrick Locher 10 DT + ARRI Alexa Mini + Dailies, QC, LTO | 10 DT + ARRI Alexa Mini + Dailies, QC, LTO |
DIT Digital Imaging Technician | Ivan Vasić | |
Standfotograf | Simon Nancekievill | |
Standfotograf | O-Young Kwon + Fotovorproduktion | + Fotovorproduktion |
1. Kamerabühne | Dominik Siegmann | |
Kostümbildnerin | Ines Krüger Mittellanger Film | Mittellanger Film |
Kostümbildassistentin | Lea Grabosch | |
Kostümbildassistentin | Ineska Baric | |
Setkostüm (Garderobiere) | Amira Lin | |
Oberbeleuchter | Michel Kroma | |
Best Boy Licht | Kaito Sashihara | |
Beleuchter | Anton Schniewind 4 DT | 4 DT |
Beleuchter | Pascal Slonina 1 DT | 1 DT |
Beleuchter | Ben Moore | |
Beleuchter | Yannick Utt | |
Lichtassistentin | Sophia Beeck | |
Maskenbildnerin | Hanna Buß | |
Maskenbildnerin | Maria Heidemann Zusatzmaskenbildnerin | Zusatzmaskenbildnerin |
Komponist | Chrisna Lungala | |
Komponist | Johannes Ohde | |
Creative Producer | Christian Siée | |
Szenenbildner | Philipp Bahr | |
Szenenbildassistent | Danilo Despotović | |
Ausstattungsassistent | Cedric Djuardin | |
Setrequisiteur | Mike Gödicke | |
Setrequisiteurin | Maya Münnich | |
Baubühne | Jasper Kröplien | |
Graphic Designer | Charlie Hylkovsky | |
Graphic Artist | Alexander Rolfsen Plakat Design | Plakat Design |
Graphic Artist | Anna Sette Screen Design | Screen Design |
Produktionsleiterin | Vera Radnić | |
Produktionsleiter | Anton Finkeldei | |
Produktionskoordinatorin | Clara Reifenrath | |
Produktionsassistentin | Jessica Lim | |
1. Aufnahmeleiter | Bennet Cornelsen | |
Setaufnahmeleiterin | Clara Reifenrath | |
Setaufnahmeleiter | Dušan Vitanović | |
Assistent der Aufnahmeleitung | Predag Stanojević | |
Produktionsfahrer | Dejan Milenković | |
Produktionsfahrer | Aleksa Jovanović | |
Set Runner | Leonie Finkbeiner | |
Set Runner | Niklas Innocenti | |
Set Runner | Emilia Wissler | |
Set Runner | Emin Erdem Er | |
Set Runner | Rebecca Manuel | |
Regisseurin | Tamara Denić | |
1. Regieassistentin | Sophie Werthen | |
2. Regieassistentin | Leylâ Canan Zeppenfeld | |
3. Regieassistent*in | Timea Schmidt | |
Script Continuity | Maj-Britt Desinger | |
Filmeditor | Michael Münch | |
Trailer Editorin | Maxi Willmann | |
SFX Spezialeffekte Supervisor | Rasmus Hirthe für Skodock SFX | für Skodock SFX |
Stunt Koordinator | Joe Alexander | |
Stuntman | Max Heinemann | |
Filmtonmeister | Srđan Bajski | |
Filmtonmeister | Thibauld Weiler | |
1. Filmtonassistent | Joshua Willner 5 DT | 5 DT |
1. Filmtonassistent | Konstantin Anikin 3DT | 3DT |
Mischtonmeister | Rolf Manzei Student Academy Award 2023 + Dialogbearbeitung | Student Academy Award 2023 + Dialogbearbeitung |
Sound Designerin | Thekla Demelius | |
Synchrontonmeister | Leon Sudahl | |
Musikaufnahme | Yoshimi Saravia | |
Geräuschemacher | Hendrik Feller | |
Assistent des/der Geräuschemacher*in | Jonathan Dönges | |
Hygienebeauftragter (Coronaschutz) | Leonel Laukant | |